Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKBO. Miasto sfinansuje spotkania z guru antyszczepionkowców?

KBO. Miasto sfinansuje spotkania z guru antyszczepionkowców?

Dodano: , Żródło: LM.pl
KBO. Miasto sfinansuje spotkania z guru antyszczepionkowców?
KBO

Spotkania z Jerzym Ziębą, prof. Andrzejem Frydrychowskim, czy dr. Hubertem Czerniakiem proponują autorki jednego z wniosków do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. To autorytety środowisk antyszczepionkowych i medycyny niekonwencjonalnej.

68 wniosków do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego przeszło pozytywnie weryfikację i zostanie poddanych głosowaniu we wrześniu. Wśród nich jest również wniosek nr 22 zatytułowany: „W podróży do pełni zdrowia cykl spotkań ze znanymi osobistościami ze świata medycyny naturalnej – J. Zięba, H. Czerniak, A. Frydrychowski, K. Krupka, A. Rogińska”.

W opisie wniosku czytamy, że polegać ma na cyklu pięciu spotkań „ze znanymi osobowościami (lekarzami), naturoterapeutami”, którzy mają mówić o codziennych działaniach profilaktycznych, odpowiednim odżywianiu, przyjmowaniu witamin, czy dostatecznej ilości ruchu. Projekt ma być skierowany „do każdej osoby żywo zainteresowanej dbaniem o swoje własne dbanie fizyczne”. Szacowany koszt to 25 tys. zł.

Mówią o „stupidemii”, gościli na Zlocie Wolnych Ludzi

Wymienieni w tytule i opisie projektu goście planowanych spotkań to osoby znane z szerzenia poglądów antyszczepionkowych i niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Najbardziej popularny w tym gronie jest prawdopodobnie Jerzy Zięba. To autor książki „Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie”. Nie posiada wykształcenia medycznego, co nie przeszkadza mu w propagowaniu treści związanych ze zdrowiem. Przy okazji reklamując suplementy diety jednej z firm. 

Na swoim profilu FB udostępnił m.in. artykuł twierdzący, że chemioterapia rozprzestrzenia raka na cały organizm, a kilka dni temu w rosyjskim serwisie VK.com przeprowadził transmisję, w której polecał subskrybowanie kanału PL1.tv. Tytuł jednego z filmów brzmi: „W szczepionkach są fragmenty DNA zabitych dzieci! Czy stąd taka eksplozja homoseksualizmu?”. – Tutaj leci się naprawdę z grubej rury i potrafi pięknie pokazać nam prawdę – zachęcał. Zięba był również gościem na XIX Zlocie Wolnych Ludzi – zorganizowanym ostatnio spotkaniu, na którym Edyta Górniak przekonywała, że wśród ludzi żyją reptilianie i bioroboty.

Na tym samym zlocie przemawiał Hubert Czerniak, kolejna z osób, którą do Konina chcą zaprosić wnioskodawczynie projektu KBO. To lekarz chorób wewnętrznych, kolejny z propagatorów naturoterapii. W maju 2020 r. Naczelna Rada Lekarska zawiesiła mu na dwa lata prawo do wykonywania zawodu. Kilka dni temu nazywał pandemię koronawirusa „stupidemią” [stupid – z ang. głupi], a przyjmowanie szczepionek porównywał do „wciągania ścieżek”. – Wiem o co najmniej 200 młodych osobach (do 50. roku życia), które padły po wciągnięciu dwóch, trzech ścieżek. Bo w pracy lub szkole tego wymagalirelacjonuje jego słowa Wirtualna Polska.

Na rok NRL zawiesiła natomiast prawo wykonywania zawodu kolejnemu z potencjalnych gości – prof. Andrzejowi Frydrychowskiemu. Były naukowiec Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z Jerzym Ziębą zalecał leczenie sepsy zastrzykami z witaminy C, a zapalenia płuc wywołanego koronawirusem – podawaniem dożylnym wody utlenionej.

Urzędnicy nie dopatrzyli się braków

Włodarzy Konina trudno podejrzewać o wspieranie propagowania tego typu treści. Zarówno Piotr Korytkowski, jak i jego zastępca Witold Nowak, dość jednoznacznie oceniali organizowany w zeszłym roku w Koninie marsz antyszczepionkowców. Prezydent mówił o osobach, które „idą w poprzek nauce i dorobkowi świata”, a ich poglądy nazwał „kompletnie mitycznymi, które można włożyć między bajki”. Jeszcze ostrzej oceniał ich Witold Nowak: – Powiem wprost i wyraźnie: jestem załamany tym, że są ludzie, którzy wierzą, że Ziemia jest płaska. Smutno mi, że takie banialuki opowiadają wszystkim innym. Jeżeli ktoś chce żyć w ciemnogrodzie to niech żyje. Natomiast jeżeli ktoś chce czerpać z rozwoju i nauki niech się po prostu szczepi.

Mimo tego wniosek do KBO o spotkanie z wyżej wymienionymi osobami przeszedł weryfikację merytoryczną. Dokonali jej urzędnicy podlegli prezydentowi – z Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie. Jak przekonuje Rafał Duchniewski, kierownik Biura Prezydenta Miasta Konina, weryfikacja była pozytywna, ponieważ projekt spełniał wszystkie wymogi paragrafu piątego regulaminu KBO. Wyliczonych w nim jest osiem kryteriów. To m.in. nienaruszanie prawa obowiązującego w RP, obejmowanie i nienaruszanie polityki miejskiej, czy ogólnodostępność dla mieszkańców.   

Czy projekt nr 22 tych zapisów nie narusza? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Opis wniosku jest bowiem dość ogólny i nie przedstawia dokładnych treści, które głosić będą goście spotkań. Sama naturoterapia nie jest zabroniona i nie musi wcale stać w sprzeczności z wiedzą medyczną. Dotychczasowe wypowiedzi i jednoznaczne poglądy wyżej wymienionych osób nie zapaliły jednak czerwonej lampki u urzędników weryfikujących wniosek. Jeżeli zostanie on wybrany w głosowaniu może okazać się, że miasto sfinansuje z własnych pieniędzy antyszczepionkowe wykłady. Co już stałoby w sprzeczności z zadaniami gminy, wśród których jest, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, ochrona zdrowia.

Zdecydują mieszkańcy

Takie czerwone lampki początkowo nie zapaliły się też w Poznaniu. We wrześniu ubiegłego roku spotkanie z Jerzym Ziębą i Hubertem Czerniakiem miało odbyć się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Dopiero po protestach Wielkopolskiej Izby Lekarskiej interweniował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (MTP to spółka miejska). Antyszczepionkowcy hali na kongres ostatecznie nie otrzymali. Grupa MTB tłumaczyła, że spotkanie „może promować treści szkodliwe społecznie". 

Rafał Duchniewski informuje, że wniosek do KBO nie zostanie skreślony. Lista do głosowania została zatwierdzona już przez Zespół Koordynująco-Monitorujący. – Obecnie to mieszkańcy Konina zdecydują, czy wniosek zostanie przyjęty do realizacji – przekonuje. 

fot. screen z transmisji na profilu VK.com „Ukryte Terapie”

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole