Skocz do zawartości
LM.plWiadomościBociany czarne zaakceptowały odbudowane po wichurach gniazdo

Bociany czarne zaakceptowały odbudowane po wichurach gniazdo

Dodano: , Żródło: LM.pl
Bociany czarne zaakceptowały odbudowane po wichurach gniazdo
nadleśnictwo turek

Bociany czarne, które straciły gniazdo w wyniku wichur jakie przeszły przez powiat turecki w lutym, zaakceptowały nowe lokum.

Pod koniec marca informowaliśmy o zniszczonym bocianim gnieździe, które zostało odbudowane przez leśników Nadleśnictwa Turek i Komitet Ochrony Orłów. Bociany późno wróciły z Afryki, gdzie spędzają zimę, ale dopracowały już nowe gniazdo i czekają na pisklęta.

- Obawiałem się, że może nie zaakceptowały gniazda lub wydarzyło się coś złego w czasie ich wędrówki. W 2021 roku pierwszą obserwację bociana czarnego w tym miejscu odnotowałem 28 marca. W tym roku musieliśmy czekać aż do połowy kwietnia. Na szczęście wróciły, teraz wysiadują jaja – informuje Sławomir Binek, podleśniczy w Nadleśnictwie Turek.

W ubiegłym roku w gnieździe zbudowanym na sośnie ornitolodzy zaobrączkowali trzy młode bociany czarne, w tym dwa najsilniejsze zaopatrzono w logery GPS. Szacuje się, że liczebność tych ptaków w Polsce sięga 1,4 - 1,6 tysiąca par. W naszym kraju żyje 25 procent europejskiej populacji. Bociany z turkowskich lasów będzie można obserwować do jesieni.

 

fot. Nadleśnictwo Turek

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole