Skocz do zawartości
LM.plWiadomościPrzez bajki Disneya zachęcają do sportu. Program UEFA Playmakers działa od stycznia w Koninie

Przez bajki Disneya zachęcają do sportu. Program UEFA Playmakers działa od stycznia w Koninie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Przez bajki Disneya zachęcają do sportu. Program UEFA Playmakers działa od stycznia w Koninie

Wprowadzony przez UEFA, europejską federację piłkarską, program Playmakers działa również w Koninie. Dzieci poprzez odtwarzanie historii z bajek Disneya zachęcane są do aktywności sportowej.

Mogą wcielić się w ulubionych bohaterów z bajek Disneya, zmierzyć z wyzwaniami, a przy okazji – poruszać się, pobawić, rozwinąć swoją wyobraźnię i współpracę w grupie. Od stycznia działa w Koninie program Playmakers, a za jego organizację odpowiadają piłkarki Medyka Konin. – Jest to projekt zapoczątkowany przez UEFA, więc, można powiedzieć, z wysokiej półki, w porozumieniu z PZPN, który wybrał 30 ośrodków w Polsce, w tym Medyka Konin – mówi Jagoda Sapor, na co dzień bramkarka Medyka i jedna z osób odpowiedzialnych za Playmakers w Koninie.

Idea programu jest bardzo ciekawa. Grupa dzieci, jeszcze przed zajęciami, ogląda wybraną bajkę Disneya, a następnie już podczas zajęć odtwarza historie poznane w bajce. – Wszystko jest w ruchu, dzieci cały czas biegają – opisuje Jagoda Sapor. Program ma bowiem zachęcać do aktywności fizycznej i ruchu, ale w nowy, o wiele ciekawszy sposób, niż tradycyjne zajęcia sportowe. – Czasy się bardzo zmieniły. Dzieci nie są już tak ruchliwe. Łatwiej jest dać telefon, by dziecko zajęło się same sobą. Zapominamy o ruchu, o swobodzie, naszych naturalnych potrzebach. Dzieci na zajęciach mają się rozwijać, by znów zaczęły biegać, cieszyć się, nabierały pewności siebie, poznawały nowe osoby – przekonuje piłkarka Medyka.

W zajęcia wplecione są przede wszystkim zabawy z piłką. Program wdrożony został dopiero w trzech krajowych federacjach, m.in. w Polsce. Ma rozwijać piłkarstwo kobiece. – Sam projekt ma na celu to, by do 2024 roku liczba piłkarek wzrosła dwukrotnie lub nawet czterokrotnie – mówi o założeniach Playmakers Jagoda Sapor. Ale przekonuje, że nie każda uczestniczka zajęć musi po nich zacząć grać w piłkę. – Czy one zostaną w sporcie? Nie wiadomo. Ale projekt zakłada, że 40% będzie kontynuować przygodę z piłką.

W Koninie Playmakers działają od stycznia, niedawno zakończyła się pierwsza grupa dziesięciu zajęć. Udział w nich jest darmowy, program przeznaczony jest dla dzieci w wieku od pięciu do ośmiu lat, choć zdarzają się nawet młodsze. Zgłoszenia chęci uczestnictwa w zajęciach można dokonać poprzez profil FB Playmakers Konin lub klub Medyk Konin.

fot. Playmakers Konin

Przez bajki Disneya zachęcają do sportu. Program UEFA Playmakers działa od stycznia w Koninie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole