Skocz do zawartości
PILNE

Koniński sztab WOŚP: Na godz. 18:00 z puszek przekazanych do banku przez wolontariuszy zebrano 100 000 zł

LM.plWiadomościZima zaskoczyła drogowców? Zarząd Dróg Powiatowych odpowiada!

Zima zaskoczyła drogowców? Zarząd Dróg Powiatowych odpowiada!

Dodano:
Zima zaskoczyła drogowców? Zarząd Dróg Powiatowych odpowiada!
powiat koniński

Blisko 1,5 mln zł przeznaczono na zimowe utrzymanie dróg w powiecie konińskim. Radni pytali o sobotni atak zimy. – Nasza reakcja była zbyt późna – powiedział Sebastian Ławniczak.

Zarząd Dróg Powiatowych w Koninie podczas dzisiejszej sesji poinformował o przygotowaniach do zimowego utrzymania. Zamiast dyskusji pojawiły się zarzuty i pytania.

– W sobotę zima znowu zaskoczyła drogowców. Nasza reakcja była zbyt późna. Doszło do wypadków drogowych. W gminie Krzymów długo nie widziałem piaskarki – mówił radny Sebastian Ławniczak. – Jeśli czas reakcji reagowania na zjawiska atmosferyczne jest późniejszy, to kto weryfikuje zjawiska atmosferyczne na terenie gminy? Dlaczego jeden wykonawca obsługuje trzy rejony: gm. Krzymów, gm. Stare Miasto oraz gm. Rychwał, Grodziec i Rzgów? Jeżeli wykonawca jest z miejscowości Grochowy to do Krzymowa, przy dobrych wiatrach, dojedzie po godzinie – dodał.

Dariusz Chrapkowski, kierownik działu utrzymania dróg Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie podkreślił, że pilotował sobotnią „akcję zima” i wyjazd został zadysponowany o godz. 7:00.

-  Spodziewaliśmy się więcej błota pośniegowego niż lodu. Niestety temperatura zero stopni Celsjusza spowodowała, że w miejscach gdzie był ruch zrobił się lód. Wykonawca obsługujący gm. Krzymów i Stare Miasto miał kilka awarii. Rozmawialiśmy z nim i mamy obietnicę, że to się więcej nie powtórzy – tłumaczył Dariusz Chrapkowski. – Jeśli chodzi o wykonawcę obsługującego trzy rejony to do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma i z nią podpisaliśmy umowę. Innych oferentów nie było – dodał.

W planach zimowego utrzymania dróg jest bieżące zwalczanie skutków opadów śniegu i śliskości ponad 584 km dróg oraz ulic i niespełna 92 km chodników. Powiat koniński został podzielony na dziewięć rejonów:

  1. Gm. Wilczyn, Kleczew, m. Kleczew – Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kleczewie
  2. Gm. Ślesin, Skulsk, m. Ślesin – Zakład Gospodarki Komunalnej w Ślesinie
  3. Gm. Wierzbinek – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Wierzbinku
  4. Gm. Sompolno, m. Sompolno – Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Sompolnie
  5. Gm. Kramsk – Zakład Robót Inżynieryjnych inż. Stanisław Dropiński w Koninie
  6. Gm. Krzymów – Zakład Handlu i Usług ROLMET Mieczysław Durkiewicz w Grochowach
  7. Gm. Stare Miasto - Zakład Handlu i Usług ROLMET Mieczysław Durkiewicz w Grochowach
  8. Gm. Grodziec, Rzgów, Rychwał, Stare Miasto, m. Rychwał - Zakład Handlu i Usług ROLMET Mieczysław Durkiewicz w Grochowach
  9. Gm. Golina, Kazimierz Biskupi, Kramsk - Zakład Robót Inżynieryjnych inż. Stanisław Dropiński w Koninie

Na zimowe utrzymanie dróg w sezonie 2022/23 zabezpieczono blisko 1,5 mln zł. Koszt jednego wyjazdu w tym roku podczas „akcji zima” to ponad 165 tys. zł.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole