Skocz do zawartości
LM.plWiadomościWyniki matur 2022. W których szkołach egzaminy poszły najlepiej?

Wyniki matur 2022. W których szkołach egzaminy poszły najlepiej?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wyniki matur 2022. W których szkołach egzaminy poszły najlepiej?
Matura

Najwyższe średnie wyniki w aż trzynastu przedmiotach zaliczyli absolwenci jednej ze szkół średnich w Koninie. Podczas tegorocznych matur bezapelacyjnie rządziło II Liceum Ogólnokształcące.

W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy wstępne wyniki tegorocznych matur. Dostępne wtedy były jedynie dane o zdawalności, które mówiły o tym, ile procent przystępujących do egzaminu w danej szkole maturę zaliczyło. Teraz OKE w Poznaniu zaprezentowała bardziej szczegółowe statystyki. Wiemy już, jakie były średnie wyniki każdego z przedmiotów w poszczególnych szkołach.

Najlepsze licea i technika

Bezkonkurencyjne podczas tegorocznych matur okazało się II Liceum Ogólnokształcące w Koninie. Spośród czternastu przedmiotów na poziomie podstawowym i rozszerzonym, które były zdawane w naszym mieście, absolwenci „Drugiego” zanotowali najwyższe średnie wyniki w trzynastu egzaminach. Najlepiej poszły im: podstawowy angielski (93%), podstawowa matematyka (80%) i rozszerzony angielski (79%). III LO, które było najlepszą szkołą pod kątem zdawalności w tym roku, w średnich wynikach zajęło pierwsze miejsce tylko w WOS-ie (44%) i razem z II LO – w biologii (obie szkoły zanotowały średnie wyniki po 56%).

Wśród techników takiego dominatora w 2022 roku nie było, choć są dwie szkoły, które się wyróżniają. W czterech egzaminach bardzo dobrze wypadło technikum w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych. Absolwenci tej szkoły byli najlepsi wśród uczniów techników w języku angielskim na poziomie podstawowym (73%), matematyce na poziomie podstawowym (56%), języku angielskim na poziomie rozszerzonym (55%) i języku polskim na poziomie rozszerzonym (31%). W technikum ZS im. M. Kopernika w Koninie najlepiej wśród techników wypadły egzaminy z geografii (34%) i historii (25%), a w technikum Zespołu Szkół Technicznych – z języka polskiego na poziomie podstawowym (54%).

Gdzie na humana, a gdzie na mat-fiz?

Którą szkołę wybrać, gdy ma się już pomysł, na jaki kierunek chce się iść? Miłośnicy matematyki i fizyki zdecydowanie powinni postawić na II lub III LO. Szkołą drugiego wyboru mogłyby być I LO lub technikum w ZSG-E. Kierunki biologiczno-chemiczne to też właściwie II i III LO. Językowcy oprócz tych dwóch szkół mogliby rozważyć I LO (dobrze wypadł tam język angielski rozszerzony, nieźle – rozszerzony polski) lub… „Budowlankę”. Angielski wypadł tam dobrze, a całkiem nieźle też matury z języka niemieckiego.

Informatyka to zdecydowanie domena II LO (do poziomu 70% żadna inna szkoła nie ma porównania), ale już humaniści mogą mieć dylemat. Co prawda w „Drugim” zdecydowanie najlepiej poszedł rozszerzony język polski (72%), to słabo WOS – tu lepsze było III LO (44% do 22%). Osoby wiążące swoją przyszłość z geografią wybrać powinny między I, II, a III LO – wszędzie tam matury napisane zostały na ok. 50%.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole