Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKonin będzie miał ul. Tęczową? Komisja bez dyskusji

Konin będzie miał ul. Tęczową? Komisja bez dyskusji

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konin będzie miał ul. Tęczową? Komisja bez dyskusji
Rada Miasta

O nazwaniu jednej z ulic w konińskim Grójcu, ale też o nowych pomnikach przyrody i pielęgnacji „Zawiadowcy” decydowali dzisiaj radni podczas posiedzenia komisji praworządności Rady Miasta Konina.

Zapowiadało się na burzę, po której może wyjść słońce i pojawi się tęcza. Nic z tych rzeczy. Siedmioro radnych komisji praworządności, bez dyskusji pozytywnie zaopiniowało pomysł nazwania nowej ulicy w Grójcu - Tęczową.

– Proponowana nazwa ulicy jest zgodna z koncepcją nazewniczą opracowaną dla tego terenu. Nadanie nazwy wskazanemu odcinkowi ulicy wynika z konieczności ustalenia numerów porządkowych budynkom istniejącym i powstającym w jej sąsiedztwie – czytamy w projekcie uchwały.

Nazwa ma się pokrywać z pozostałymi na tym osiedlu: Deszczową, Wichrową, Burzową, czy Gradową.

– Absolutnie nie jest to nazwa polityczna – powiedziała Anna Wiśniewska-Kordyl z Urzędu Miejskiego w Koninie.

– Chodzi o zjawisko pogodowe i tylko z tym powinna się kojarzyć – dodał Maciej Ostrowski, przewodniczący Komisji Praworządności.

Jednogłośnie i bez dyskusji radni komisji praworządności zdecydowali też o przeprowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych dębu „Zawiadowca”.

– Chodzi o przycięcie konarów i uformowanie korony i likwidację elastycznego wiązania założonego kilka lat temu – mówiła Anna Kaszkowiak-Sypniewska, kierownik wydziału ochrony środowiska UM w Koninie. – Trwające prace nie wpłynęły na drzewo negatywnie. Jeździmy, sprawdzamy, czy  jest ono odpowiednio zabezpieczone. Jest w bardzo dobrym stanie – dodała.

Radni jednogłośnie przyjęli pozytywne stanowisko w sprawie tego wniosku jak i projektu uchwały o ustanowieniu dwóch nowych pomników przyrody w parku im. F. Chopina.

– Ten wniosek był złożony w październiku 2017 roku. Cieszę się, że „dojechaliśmy” do tego momentu, że kolejne dwa dęby będą pomnikami przyrody – mówił Tomasz Andrzej Nowak.

Wcześniejsze trzy drzewa będące pomnikami przyrody to „Fryderyk” od Fryderyka Chopina, „Stanisław” od Stanisława Moniuszki i „Ignacy” od Ignacego Krasickiego. Dwa nowe dęby szypułkowe, które znaleźć się mogą pod ochroną prawną mają nazywać się „Henryk” od Henryka Wieniawskiego i „Karol” od Karola Szymanowskiego.

- Dąb szypułkowy „Henryk” to drzewo o rozłożystej koronie z wyraźnym przewodnikiem głównym. Szczególną cechą dębu szypułkowego jest okazały, mierzony na wysokości 130 cm, obwód pnia wynoszący 325 cm. Dąb szypułkowy „Karol” to drzewo o rozłożystej koronie, z dwoma przewodnikami zrośniętymi w strefie odziomkowej do wysokości 140 cm. Szczególną cechą dębu szypułkowego jest okazały, mierzony na wysokości 130 cm, obwód pnia wynoszący 430 cm. Dęby szypułkowe są wyjątkowymi okazami wśród drzew występujących na terenie miasta Konina. Ustanowienie proponowanych dębów pomnikami przyrody przyczyni się do podkreślenia wartości kulturowej, przyrodniczej i edukacyjnej oraz do zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców i dbałości o walory przyrody – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Komisji Rodziny i Spraw Społecznych oraz Komisji Praworządności radni pozytywnie zaopiniowali projekt budżetu na przyszły rok, a także zapoznali się z wnioskami Fundacji Aktywizacji Seniora, która przedstawiła założenia Polityki Senioralnej miasta na lata 2022-2030. 

Najbliższe posiedzenie Rady Miasta Konina już w najbliższą środę. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole