WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Metalowe serca w gminie Kramsk pompują dobro dla Alicji i Jowity

Dodano: 1.05.2021 14:01
Źródło: LM.pl

Dwa pojemniki w kształcie serc czekają na nakrętki po plastikowych butelkach. Na kramskim rynku zbierane będą na rzecz niespełna 3-letniej Alicji, a w gminnym przedszkolu – dla 5-letniej Jowitki.

Akcję zbiórki nakrętek dla Alicji Szczepankiewicz, mieszkanki gminy Kramsk, zainaugurowano wczoraj na kramskim rynku. Serce stanęło nieopodal Gminnego Ośrodka Kultury.

- Serce uchodzi za siedlisko naszych uczuć, ale tradycyjnie jest symbolem woli, dobrych i rozumnych działań. To działanie może polegać na tym, że zamiast wyrzucać nakrętki z innymi odpadami, możemy je oddzielać i składować tutaj. W ten sposób to metalowe serce stanie się pompą, która będzie przepompowywać nakrętki zamieniając je na życiodajne siły dla Alicji, które myślę będą postępowały i będą efektywne w toku jej leczenia – mówił Andrzej Nowak, wójt Kramska. - Dziękuję tym, którzy już poznali to serce. Życzymy Alicji i sobie samym, żeby ta determinacja pozostała w nas żywa i żeby nakrętki rzeczywiście zamieniały się w ożywczą krew, która będzie przywracać Alicji normalny stan zdrowia – dodał.

Alicja Szczepankiewicz urodziła się w czerwcu 2018 roku. Od początku swojego życia dziewczynka zmaga się z szeregiem wad wrodzonych: rozszczepem podniebienia miękkiego i twardego, cofniętą żuchwą, mocno przyrośniętym językiem, a przede wszystkim ze zdeformowanymi nóżkami. Ma zwichnięte obydwa stawy biodrowe oraz obustronnie niedorozwinięte kości udowe, które są krótkie i zniekształcone. Ratunkiem dla Ali są operacje w instytucie dr Paleya, światowej sławy specjalisty. Na leczenie potrzeba ponad 500 tys. zł. Dzięki licznym akcjom charytatywnym oraz „pompowaniu“ (challenge, w ramach którego robiono pompki dla potrzebujących wsparcia) udało się zebrać ponad połowę potrzebnej kwoty.

- Mamy zabezpieczone środki na pierwszy etap leczenia. Do końca zostało ok. 150 tys. zł. Operację mieliśmy zaplanowaną na marzec, ale przeanalizowano ponownie dokumentację i w instytucie stwierdzono, że operację przeprowadzi sam dr Paley. Przełożono nam zabieg na maj, ale z przyczyn od nas niezależnych ta operacja się nie odbędzie. Kolejny termin mamy „zaklepany“ na lipiec – mówił Adrian Szczepankiewicz, tata Alicji. - Bardzo się cieszymy, że w Kramsku stanęło serduszko dla Ali. Kiedyś chcieliśmy takie serce na nakrętki zrobić, ale nie wiedzieliśmy jak to zrobić. Dziękujemy wszystkim za wsparcie – dodał.

Ala to nie jedyne dziecko, na które w Kramsku będą zbierane nakrętki. Gminne Przedszkole od 2012 roku wspiera w ten sposób potrzebujące maluchy. Od wczoraj nakrętki zbierane będą do ufundowanego przez gminę serca.

- Na prośbę pani dyrektor, przedszkole w Kramsku jest pierwszą placowką oświatową w gminie, która ma własne serduszko. Każdy kapselek będzie przeznaczony na pomoc dla Jowitki, żeby mogła cieszyć się z zabawy na świeżym powietrzu – mówiła Dorota Kubsik, wicewójt Kramska.

Zbiórka nakrętek to już tradycja w Gminnym Przedszkolu.

- W ostatnim roku zawiesiliśmy działalność zbierania nakrętek, bo reżim sanitarny w jakim przyszło nam pracować uniemożliwiał gromadzenie nakrętek w przedszkolu. Postanowiłam poprosić organ prowadzący. Wójt przychylił się do naszej prośby i mamy serce. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo możemy bezpiecznie wrócić do naszej tradycji zbierania nakrętek – mówiła Barbara Dutkowiak, dyrektor przedszkola w Kramsku. - To nie tylko pomoc dzieciom, ale też uczymy dzieci dbania o środowisko. Nasze przedszkolaki uczą się segregowania śmieci. Zbierają nakrętki w domach i przynoszą od najbliższej rodziny – dodała.

Nakrętki zebrane przez przedszkolaki wesprą leczenie 5-letniej Jowitki z gm. Golina. Dziewczynka zmaga się Hipomelanozą – Ito, padaczką i opóźnieniem psychoruchowym. Do tej pory w kramskiej placówce zebrano nakrętki m.in. na zakup wózków inwalidzkich dla drużyny koszykarzy Mustang , działającej pod patronatem fundacji „Podaj Dalej“, pomoc w pozyskaniu środków na leczenie Wojtusia, absolwenta Gminnego Przedszkola w Kramsku.

slajd 1 z 61
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Z jednej strony wojt chce pomagać dzieciom, a z drugiej.... zapowiada pójście do sądu przeciwko dzieciom z Woli, żeby im zamknąć szkole i żeby musiały daleko dojeżdżać. Czym ci ludzie się kierują? Na pewno nie sercem, które jest źródłem "dobrych i rozumnych" działań.
Dodano: 01.05.2021 15:32    Przez: Izabelin
Zaufaj Bogu nigdy zaś nakrętkom na butelki. Tylko gorliwa modlitwa do Boga może przynieś pozytywne efekty, Bóg jeśli zechce może wszystko.
Dodano: 02.05.2021 08:42    Przez: Chrześcijanin
tu piszą tylko wyborcy PISu i fanatycy rydzyka..........yebać was
Dodano: 02.05.2021 11:17    Przez: dymitrii.007
Dziękuję Ci dobry człowieku za życzenia, oby Ci Bóg odpłacił.
Dodano: 02.05.2021 15:57    Przez: Chwała Bogu !
avatar Oglądaj -Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa 2020 oraz inne filmy i seriale.http://zobaczy.pl/===== VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp,Koszt 10zł więc warto zwrócić uwagę.Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
Dodano: 02.05.2021 11:57    Przez: andzika0lo
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO