Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościFinansowanie faktur w branży handlowej – jak z niego korzystać?

Finansowanie faktur w branży handlowej – jak z niego korzystać?

Materiał promocyjny

Dodano:
Finansowanie faktur w branży handlowej – jak z niego korzystać?
materiał promocyjny

Jeśli zajmujesz się sprzedażą detaliczną lub hurtową, to z całą pewnością wiesz, jak ważne jest utrzymanie, na tak trudnym rynku, płynności finansowej oraz utrzymanie konkurencyjności. Z tego tekstu dowiesz się, jak finansowanie faktur może pomóc Twojemu biznesowi w rozwoju.

Kredyt kupiecki to normalność

W branży handlowej kredyt kupiecki nikogo nie dziwi i jeśli zajmujesz się szeroko rozumianą sprzedażą towarów, to z całą pewnością chociaż raz zetknąłeś się z tego typu propozycją ze strony kontrahenta. Niestety, ale faktury z odroczonym terminem płatności są w tej branży normalnością i musisz się z tym pogodzić. Z perspektywy Twojej firmy nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pomimo sprzedaży, nie możesz dysponować swobodnie zarobionymi pieniędzmi. W czasach, gdy konkurencyjność jest tak duża, nie ma jednak mowy o odmawianiu klientom kredytu kupieckiego.

Oczekiwanie na pieniądze może jednak być początkiem utraty płynności finansowej Twojej firmy, co w późniejszym etapie prowadzi do bankructwa. W końcu jako przedsiębiorca też masz do uregulowania swoje należności takie jak: podatki, składki ZUS, wynagrodzenia dla pracowników, zakup towaru itp. Przepływ pieniędzy jest zatem dla Ciebie bardzo ważny.

Jak poradzić sobie z fakturami z odroczonym terminem płatności?

Rozwiązaniem, które pomoże Ci w bieżącej działalności i sprawi, że faktury z odroczonym terminem płatności nie będą już tak dotkliwe, z całą pewnością jest usługa faktoringu. Dzięki niej będziesz mógł otrzymać pieniądze za wykonaną usługę lub sprzedaż niemal od razu po przesłaniu faktury firmie, z którą podpiszesz umowę.

Poznaj lepiej zasady działania faktoringu

  1. Realizujesz sprzedaż lub usługę

Żeby móc skorzystać z faktoringu, powinieneś wystawić swojemu kontrahentowi fakturę za wykonane usługi. Bardzo ważne jest również to, że dokument musi zawierać informacje o odroczonym terminie płatności. Większość firm faktoringowych wymaga terminu od 7 do 90 dni.

  1. Przesyłasz fakturę

Gdy dokument jest już wystawiona, powinieneś przesłać go firmie faktoringowej. Najczęściej tego typu instytucje akceptują zdjęcia oraz skany dokumentów. Dzięki temu nie musisz martwić się koniecznością wysyłania faktur pocztą i ponoszenia dodatkowych kosztów.

  1. Faktura jest analizowana

Firma faktoringowa przeprowadza krótką analizę przesłanych przez Ciebie dokumentów. Chodzi o to, by sprawdzić, czy zostały wystawione w poprawny sposób i spełniają wszystkie warunki określone w umowie faktoringowej.

  1. Otrzymujesz pieniądze

Po wykonaniu analizy firma faktoringowa przelewa na Twoje konto pieniądze w postaci zaliczki na poczet uzyskanych z faktury środków. Zazwyczaj przelew jest księgowany na koncie przedsiębiorcy jeszcze tego samego dnia, w którym przesłał faktury do analizy.

  1. Kontrahent spłaca fakturę w terminie wymagalności

Podczas, gdy Ty możesz cieszyć się uzyskanymi pieniędzmi, firma finansująca faktury zajmuje się egzekucją kwoty, na którą opiewa dokument.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Do niedawna firmy faktoringowe miały o wiele więcej ograniczeń związanych z tym, kto może skorzystać z ich usług. Sytuacja biznesowa zmienia się jednak tak dynamicznie, że dostępność finansowania faktur musiała zostać zwiększona. Dzisiaj faktoring jest przeznaczony dla:

  • firm z co najmniej 12-miesięcznym stażem (jednoosobowe działalności gospodarcze, małe i średnie przedsiębiorstwa, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne);
  • firm rozliczających się na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności;
  • firm oraz ich kontrahentów bez wpisów w bazach dłużników (KRD, BIG);
  • firm, które wystawiły fakturę o wartości większej niż 250 zł brutto.

Dlaczego warto wybrać faktoring?

Finansowanie faktur to usługa, które ma wiele zalet. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich:

Oszczędność czasu – przesyłasz fakturę, otrzymujesz pieniądze i rozwijasz firmę. Nie musisz martwić się odzyskaniem pieniędzy za wystawiony dokument, ponieważ to przedsiębiorstwo, które świadczy usługę faktoringu, zajmuje się egzekucją należności od Twojego kontrahenta.

Zwiększenie konkurencyjności – odroczone terminy płatności są dobrze postrzegane przez Twoich potencjalnych klientów. Dają do zrozumienia, że jesteś elastycznym partnerem biznesowym.

Utrzymanie płynności – płynność finansowa jest bardzo ważna, a dzięki faktoringowi nie będzie dochodzić do zatorów, które mogą doprowadzić nawet do bankructwa.

Wygoda – wszystkie formalności załatwiasz przez Internet. Nie musisz przesyłać papierowych dokumentów ani wychodzić z domu.

Prostota – zasady faktoringu są jasne i czytelne. Zero ukrytych kosztów oraz zapisów „drobnym druczkiem”.

Faktoring to coś dla Ciebie

Faktoring dla małych firm z branży handlowej może stanowić w niektórych przypadkach sposób na solidną ochronę przed burzami na rynkach. Stały dostęp do gotówki pozwala bowiem na spokojną działalność i odważne planowanie następnych posunięć.

Czytaj więcej na temat:biznes, pieniądze
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole