Skocz do zawartości
LM.plSportDlaczego warto sprawdzać raport historii pojazdu przed zakupem używanego samochodu?

Dlaczego warto sprawdzać raport historii pojazdu przed zakupem używanego samochodu?

Materiał promocyjny

Dodano:
Dlaczego warto sprawdzać raport historii pojazdu przed zakupem używanego samochodu?
materiał promocyjny

Kupując używany samochód bardzo łatwo popełnić błąd. Zdecydowanie gorzej ten błąd naprawić. Prawda jest taka, że wielu przedsiębiorców stosuje nieuczciwe praktyki i niestety sprzedaje samochody, które nie są bezwypadkowe. Jednocześnie są narzędzia, które sprawiają, że można przed takimi sprzedawcami się bronić. Dziś podpowiemy, jak sprawdzić historię pojazdu i dlaczego jest ona tak ważna?

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Wiele osób kupuje samochody używane, które są stosunkowo tanie. Jednocześnie zakup samochodu z rynku wtórnego wiąże się z potencjalnym ryzykiem, które jest spore. Nawet jeżeli będziecie każdy samochód bardzo dokładnie oglądać to i tak nie zauważycie, czy przypadkiem nie uczestniczył w poważnym wypadku. Wiele samochodów sprzedawanych jest jako bezwypadkowe, co nie jest prawdą. Nawet jeżeli podłączycie samochód pod komputer, to i tak wszystkie błędy mogą się nie pokazać. Sprzedawcy w komisach znają sposoby, które sprawiają, że nawet samochód w dobrym stanie dalej jeździ. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić historię pojazdu na: sprawdzauto.pl. W historii pojazdu znajdziecie wiele ważnych informacji, choćby na temat ważności badania technicznego oraz ubezpieczenia OC. Dowiecie się, czy samochód nie był np. taksówką, gdyż wtedy będzie na pewno wyeksploatowany. Znajdziecie też informację na temat liczby właścicieli od momentu zarejestrowania w Polsce. Jeżeli samochód jest po wypadku, to również takie informacje znajdą się w raporcie. Ponadto znajdą się tam informacje dotyczące tego czy samochód był wyrejestrowany albo skradziony. Możecie też sprawdzić stan licznika. Niestety nadal liczniki są cofane. 

Co trzeba przygotować, aby poznać historię pojazdu?

Aby otrzymać raport dotyczący danego samochodu, należy podać numer rejestracyjny, ale też datę pierwszej rejestracji. Niezbędny jest też numer VIN, który można określić mianem numeru PESEL każdego samochodu. Jeżeli numer VIN jest zamazany bądź posiada przerwy, to znaczy, że być może samochód jest kradziony bądź uległ poważnemu wypadkowi. O tym, że pojazd nie jest bezwypadkowy może świadczyć też fakt, że zamiast oryginalnych części zastosowano zamienniki. 

Co to jest numer VIN?

Numer VIN jest to numer identyfikacyjny pojazdu. Jest on indywidualny dla każdego samochodu. Kompozycja numeru VIN została ustandaryzowana w latach 80-tych. Składa się z 17 znaków. Pierwsza część to WMI, który informuje o miejscu produkcji oraz nazwie, kolejną częścią jest VDS. Tam znajdziecie informację na temat typu pojazdu, ale też no rodzaju nadwozia. Ostatnie cyfry, czyli VIS zawierają bardziej szczegółowe informacje na temat wyposażenia, napędu czy rodzaju silnika. VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, a dokładnie pod pozycją E. Można znaleźć go także w karcie pojazdu czy na polisie OC. Jeżeli akurat nie macie przy sobie żadnych dokumentów, to możecie sprawdzić, czy nie widnieje na szybie czołowej. Warto też sprawdzić tabliczkę znamionową bądź nadwozie. Dzięki temu, że posiadacie VIN, a także znacie datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny, możecie otrzymać raport. Warto z niego skorzystać, gdyż właśnie dzięki niemu nie kupicie samochodu, który nie nadaje się do jazdy i jest powypadkowy. Każda osoba, która zamierza kupić samochód z rynku wtórnego, musi sprawdzić czy samochód nie jest kradziony, gdyż jeśli zakupi taki pojazd, to może on zostać skonfiskowany przez policję bez zwrotu kosztów. Brak wiedzy nie zwalnia tutaj z odpowiedzialności.                 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole