Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZmarł po zakażeniu Legionellą. Kilkanaście przypadków od początku roku

Zmarł po zakażeniu Legionellą. Kilkanaście przypadków od początku roku

Dodano:
Zmarł po zakażeniu Legionellą. Kilkanaście przypadków od początku roku
Wielkopolska

W wyniku zakażenia bakterią Legionellą zmarł 37-letni mężczyzna pochodzący z powiatu kolskiego.

Pacjent początkowo trafił do szpitala w Koninie, a następnie został przetransportowany do Warszawy, gdzie niestety zmarł. Wojewoda wielkopolski zwołał na początku tygodnia sztab kryzysowy.

Sytuacja pod kontrolą

W związku z informacjami o zakażeniach Legionellą w województwie wielkopolskim, Michał Zieliński zwołał sztab kryzysowy. Spotkanie miało na celu określenie źródeł występowania bakterii oraz wypracowanie skutecznych działań zaradczych.

Jak informuje rzecznik prasowy wojewody, z danych przekazanych przez pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że od początku roku w Wielkopolsce odnotowano 17 przypadków zakażenia Legionellą, dwie osoby zmarły (jedna pod koniec stycznia, druga 25 sierpnia br.). Pod tym względem sytuacja w województwie nie odbiega od normy z lat poprzednich. Dodatkowo biorąc pod uwagę różny wiek tych osób (37 - 60 lat), tryb życia (wśród nich są osoby aktywnie fizycznie jak i osoby starsze pozostające w swoim domu od dłuższego czasu) oraz wykrycie Legionelli w różnych regionach Wielkopolski, nie można mówić o jednym skupisku bakterii.

- Mimo tych ustaleń zleciłem służbom sanitarnym, by każdy przypadek występowania bakterii lub choroby, którą mogła wywołać Legionella, został szczegółowo zbadany. Musimy mieć sytuację pod pełną kontrolą – podkreśla Michał Zieliński.

Sprawdzanie wody i klimatyzacji 

Na polecenie wojewody wielkopolskiego pracownicy wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu skontaktowali się dziś telefonicznie z dyrekcją wszystkich domów pomocy społecznej w Wielkopolsce. W żadnej z tych placówek nie potwierdzono występowania Legionelli czy objawów choroby u osób w nich przebywających. Wojewoda wielkopolski przypomina również właścicielom bądź zarządcom podmiotów leczniczych, że są ustawowo zobowiązani do przeprowadzenia dwa razy roku badania jakości wody w kierunku występowania bakterii z rodziny Legionelli.

Szczególny apel kierowany do jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy nie mogą zapominać o systematycznym czyszczeniu klimatyzacji, sieci wodociągowej, przydomowych basenów, jacuzzi czy nawilżaczy powietrza.

Więcej na temat Legionellozy

Co roku w województwie wielkopolskim z powodu Legionellozy umiera od 5 do 7 osób. To choroba układu oddechowego wywołane przez bakterię Legionella pneumophila. Bakteria występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

 

legionella
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole