Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWielkopolska Dolina Energii. Marka wypromowana. Co dalej?

Wielkopolska Dolina Energii. Marka wypromowana. Co dalej?

Dodano:
Wielkopolska Dolina Energii. Marka wypromowana. Co dalej?

Aby Wielkopolska Dolina Energii mogła się rozwijać i przyciągać inwestorów potrzebne są zmiany w prawie i gruntowna modernizacja sieci elektroenergetycznych – to najważniejsze wnioski płynące z konferencji pt. Marka Wielkopolska Dolina Energii - teraźniejszość i przyszłość. 
 

W Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości podsumowano trwający od dwóch lat projekt polegający na stworzeniu i wypromowaniu nowej marki, która zrzesza 43 gminy z 5 powiatów Wschodniej Wielkopolski. Wielkopolska Dolina Energii to reakcja samorządów na nowe wyzwania zarówno ekonomiczne, jak i klimatyczne. Nowa marka, która zyskała swoje logo i hasło, ma pomagać regionowi kojarzonemu dotąd z węglem w transformacji energetycznej. Wielkopolska Wschodnia ma docelowo stać się zagłębiem Odnawialnych Źródeł Energii i innowacji. To projekt, którego liderem jest miasto Konin a partnerem Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie. 

W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach promocji marki odbyło się wiele spotkań, konferencji. Wielkopolska Dolina Energii pojawiała się także na targach w kraju i za granicą. Opracowano analizę gospodarczą Wielkopolski Wschodniej i wytyczono kierunki rozwoju na 10 najbliższych lat. Odbywały się także misje gospodarcze z udziałem przedsiębiorców z Niemiec, Anglii, Ukrainy, Algierii, Włoch i Turcji. Zorganizowano również dwie edycje targów OZE. 

- Jeżeli chodzi, o to, co mogliśmy zrobić w tym zakresie, wszystko zostało wykonane. Mamy Klaster energetyczny produkujący zieloną energię, ekologiczne ciepło, powstaje ciepłownia geotermalna, jednak bez konkretnych działań rządu ani mieszkańcy, ani przedsiębiorcy nie mogą liczyć na tańszą energię - mówił prezydent Konina Piotr Korytkowski. 

Wtórował mu wójt Brudzewa Cezary Krasowski, który już dawno postawił na OZE. Na terenie jego gminy, gdzie jeszcze niedawno działała kopalnia, wybudowano największą w kraju farmę fotowoltaiczną. Wójt chce także wspólnie z dwoma samorządami stworzyć opartą o OZE spółdzielnię energetyczną. W gminie Brudzew na wszystkich budynkach użyteczności publicznej zamontowano fotowoltaikę. -Takich inwestycji byłoby znacznie więcej, gdyby nie pojawiał się problem z podłączeniem do sieci - mówił wójt. - Świetnie, że marka powstała, ale bez zmiany przepisów i modernizacji przestarzałych linii energetycznych, które nie są przystosowane do odbioru i przesyłu zielonej energii, nie uniezależnimy się od Putina - stwierdził. Zaproponował także, aby samorządy zrzeszone w Wielkopolskiej Dolinie Energii wypracowały w tej sprawie wspólne stanowisko i zaczęły naciskać na parlamentarzystów oraz rząd. Przydałaby się specustawa w tej sprawie - dodał. 

Zdaniem prezydenta Konina pieniądze, jakie uzyskał rząd z emisji CO2 (chodzi o miliardy złotych) powinny być już dawno zainwestowane w modernizacje przestarzałej sieci elektroenergetycznej. Tymczasem, jak podkreśla, zostały przejedzone. - Mimo wszystko musimy rozwijać OZE, to jedyny kierunek - przekonywał. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole