Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWielki dzień w Nadleśnictwie Koło. Bociany czarne zaobrączkowane!

Wielki dzień w Nadleśnictwie Koło. Bociany czarne zaobrączkowane!

Dodano:
Wielki dzień w Nadleśnictwie Koło. Bociany czarne zaobrączkowane!
ptaki chronione

Kolskie nadleśnictwo to miejsce lęgowe aż czterech par bociana czarnego. W tym roku zaobrączkowano sześć młodych ptaków z trzech miejsc lęgowych.

Bociany czarne to gatunek ptaków, podlegających ścisłej ochronie. Jak informuje Nadleśnictwo Koło, są one do tego stopnia chronione, że dokładna lokalizacja ich gniazd jest tajemnicą. Wokół zajętych gniazd w promieniu do 200 metrów tworzy się, zgodnie z prawem, strefy ochrony całorocznej oraz w promieniu do 500 metrów – strefy ochrony okresowej, co ma chronić ptaki w okresie lęgowym.

W nadleśnictwie aktualnie znajdują się cztery strefy ochrony bociana czarnego i wszystkie w tym doku zostały zasiedlone. Do jednego z gniazd, zlokalizowanego na 270-letnim dębie, bociany wróciły po 5-latach nieobecności! Para ptaków doczekała się już jednego potomka, a w gnieździe znaleziono jeszcze dwa niezapłodnione jaja.

- Bociany znakowane są na przełomie czerwca i lipca, gdy mają za sobą kilka tygodni życia, ważą 2-3 kilogramy, a ich dzioby nie są krótsze niż 7 cm i dłuższe niż 12 cm. Osobniki w tym wieku nie sprawiają żadnych problemów przy zakładaniu obrączki, a jednocześnie są już na tyle duże, że nie stanowi to dla nich zagrożenia – informuje Nadleśnictwo Koło. - Dzięki tym działaniom możliwe będzie śledzenie wędrówek i losów konkretnych osobników. Z kolei pozyskane w ten sposób informacje pozwolą na lepsze poznanie zarówno zwyczajów i życia tego gatunku, jak również zagrożeń, na jakie jest on narażony.

Kolskie „maluchy” zostały zaobrączkowane i zbadane przez Dariusza Anderwalsa, prezesa Komitetu Ochrony Orłów i kierownika projektu „BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego Ciconia nigra na terenach leśnych”.

 

fot. facebook/Nadleśnictwo Koło

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole