Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWarcica napełni się wodą. Odbudowa systemu wodnego w regionie rozpoczęta

Warcica napełni się wodą. Odbudowa systemu wodnego w regionie rozpoczęta

Dodano: , Żródło: LM.pl
Warcica napełni się wodą. Odbudowa systemu wodnego w regionie rozpoczęta
Gospodarka wodna

Pierwsze zadanie z kilkudziesięciu zaplanowanych realizowane będzie w najbliższym czasie we wschodniej Wielkopolsce w ramach odbudowy systemu wodnego. Po wielu latach woda znów ma popłynąć korytem Warcicy.

Projekt przerzutu wody z Warty do Warcicy to pierwsze zadanie, które otwiera inwestycje w odbudowę całego systemu wodnego we wschodniej Wielkopolsce. – Ruszamy z kopyta – deklarował podczas piątkowej konferencji prasowej nad brzegiem rzeki w miejscowości Lubiny (powiat kolski) Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Inwestycja sprawi, że w wyschniętych fragmentach koryta Warcicy po raz pierwszy od kilkunastu lat znów pojawi się woda. Gdy pobliska Warta osiągnie stany średnie lub wysokie woda, dzięki specjalnym urządzeniom, spływać będzie do jednego z dopływów Warcicy. Odnowione ponadto mają zostać urządzenia hydrotechniczne, które z powodu wyschnięcia rzeki stały w ostatnich latach nieużywane.

Suchy brzeg zamiast mokradła

Przerzut wód z Warty do Warcicy to jedno z wielu zadań zaplanowanych na najbliższe lata w celu odbudowania systemu wodnego we wschodniej Wielkopolsce. Całe województwo ma problemy z gospodarką wodną, ale nasz region – szczególne. Związane jest to m.in. z działalnością odkrywek. Zainicjowane przez Wody Polskie, ZE PAK oraz lokalne samorządy zadania mają tej sytuacji przeciwdziałać.

Wizyta jest na brzegu Warty, gdzie powinniśmy stać po kolana w błocie, w obszarze, który w naturalny sposób powinien być mokradłem, a stoimy na suchym brzegu. W miejscu, które jak w soczewce skupia to, w jakiej sytuacji znajduje się Wielkopolska – mówił w piątek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Rząd przygotowuje się do uruchomienia pierwszej 30-milionowej transzy pieniędzy. Fundusze będą dostępne po uzyskaniu pozwoleń środowiskowych. Całość inwestycji ma pochłonąć 120 mln zł. 70% ma pochodzić z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, resztę pokryć mają Wody Polskie, ZE PAK i lokalne samorządy.

Konińskie jeziora zasilą zbiorniki w Kleczewie

W ramach inwestycji realizowane będą małe zadania, jak odbudowa urządzeń hydrotechnicznych, ale i większe projekty. Do 2024 r. powstać ma rurociąg zasilający zbiorniki Kleczew i Jóźwin (po odkrywkach KWB Konin) wodami z Jeziora Pątnowskiego i Jeziora Gosławskiego. Rok później zakończyć mają się projekty związane z renaturyzacją rzek i kanałów w rejonie Kleczewa i Kazimierza Biskupiego, a do 2032 r. – budowa rurociągu zasilającego zbiornik po odkrywce Tomisławice wodami z Wisły. Całość inwestycji w regionie konińskim na powstać do 2035 r., a w regionie tureckim – do 2027 r.  

Program na uratować jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego, zwiększyć retencję i odbudować zasoby wód głębinowych, ważne m.in. dla rolników. – Dzięki temu programowi miliard sześcienny wód powierzchniowych, półtora miliarda wód podziemnych to jest to, co uda nam się zatrzymać. Są tu rzeki, które od kilkunastu lat nie widziały tutaj wody. Mamy nadzieję, że to wszystko wróci do poprzedniego poziomu. Budujemy tutaj nowe pojezierze poprzez zalewanie terenów pokopalnianych, które tyle kłopotów państwu tutaj przyniosły – deklarował Przemysław Daca.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole