Skocz do zawartości
LM.plWiadomościTo dzisiaj festiwal sztuki ludowej przed Konińskim Domem Kultury

To dzisiaj festiwal sztuki ludowej przed Konińskim Domem Kultury

Dodano:
To dzisiaj festiwal sztuki ludowej przed Konińskim Domem Kultury

XI Festiwal Sztuki Ludowej, projekt Towarzystwa Poligrodzianie w Poznaniu, trafi w sobotę, 26 sierpnia do Konina.

XI Festiwal Sztuki Ludowej, projekt Towarzystwa Poligrodzianie w Poznaniu, trafi w sobotę, 26 sierpnia do Konina. Koninianie będą mieli okazję podziwiać kunszt artystów z sześciu krajów. 

Festiwal Sztuki Ludowej jest unikalnym w skali świata przedsięwzięciem, łączącym tradycję ze współczesnym podejściem do sztuki. W tym roku na scenie przed KDK wystąpią zespoły folklorystyczne z Bośni i Hercegowiny, Francji, Turcji, Węgier, włoskiej Sardynii i Litwy. Współorganizatorem festiwalu jest samorząd Konina i Koniński Dom Kultury. W czasie koncertu w Koninie (początek o godz. 18.00), tradycyjnie w centrum miasta, na skwerze obok fontanny, zaprezentują się:

Zespół Folklorystyczny „Sveti Sava” – Bośnia i Hercegowina
Zespół powstał w 1995 roku, tworzy go ponad 200 tancerzy, muzyków, piosenkarzy. Grupa bierze udział w popularnych w kraju telewizyjnych show, a także licznych krajowych i zagranicznych festiwalach, gdzie odnosi znaczne sukcesy. Może poszczycić się zwycięstwami i trofeami za zdobycie 1 miejsca m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Macedonii, Nikoljdanskim Festiwalu w Dervencie (Bośnia i Hercegowina), a także na zawodach w Istanbule, w Grecji i na Węgrzech.

Les Troubadours Du Mont Royal – Francja
Na początku (1954 rok) to była trupa komediantów, dzisiaj są grupą trubadurów i tancerzy promujących muzykę, tańce i pieśni z ojczystego kraju. Ich spektakle przynoszą niebywałe bogactwo twórczości artystycznej, łącząc talent członków grupy z tradycyjnym dziedzictwem i ścisłym wymiarem choreograficznym. Grupa zyskuje dzięki temu niezrównaną reputację w regionie i chętnie jest zapraszana do udziału w festiwalach w wielu europejskich krajach, m.in. do Włoch, krajów byłej Jugosławii, Finlandii, Rumunii, na Węgry, Chorwacje, Litwę, Hiszpanię…

Grupa Taneczna „PENFOLK” – Turcja
„PENFOLK”, założony w 2011 roku, jest jednym z najmłodszych zespołów tańca ludowego Istambułu, jednakże jego członkowie są niezwykle utalentowanymi profesjonalistami, którzy wiele lat tańczyli w ramach innej grupy tanecznej z niezwykle bogatą tradycją – „PEFHEM”. Grupa składa się z 30 tancerzy-choreografów (każdy z tancerzy jest jednocześnie nauczycielem). Ich celem jest przygotowanie młodych ludzi do pielęgnowania i zachowywania tradycji, zwyczajów i wierzeń ludowych narodu, którego są częścią – prowadzą seminaria, kursy, pokazy i prezentacje, a na międzynarodowych festiwalach tańca ludowego (m.in. w Macedonii, Portugalii i we Włoszech) reprezentuje ten bogaty i piękny kraj.

Zespół Tańca Ludowego „Avas” – Węgry
Grupa powstała w 1951 roku w Miszkolcu. Dzięki ciężkiej pracy, grupa wygrała międzynarodowy festiwal tańca i stała się sławny. „Avas” jest laureatem wielu konkursów i zdobył wiele nagród, w tym za najlepszy taniec ludowy (aż trzykrotnie). Artyści należący do zespołu są również zapraszani na liczne festiwale folklorystyczne w całej Europie – do Anglii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Turcji, Belgii, Polski, na Słowację, do Hiszpanii, Włoch, Portugalii, na Łotwę.

Zespół Folklorystyczny „Sa Jara” – Sardynia (Włochy)
Zespół działa w regionie Tuili i stara się zachować wiejską tradycję, będącą wyrazem dorobku kulturowego. Główne działania składają się z udziału w ważnych imprezach folklorystycznych o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, na targach i festiwalach, gdzie zespół prezentuje swój repertuar. Powstanie grupy datowane jest na grudzień 1974. Nazwali się „Sa Jara” na cześć słynnego płaskowyżu z widokiem na wioskę, skąd się zespół wywodzi. Grupa brała udział w różnych imprezach krajowych i międzynarodowych m.in. w Rzymie, Francji, Holandii, Argentynie i wielu innych.

„Seja” Folk Dance Group – Litwa 
„Seja” to zespół tańca ludowego Uniwersytetu Aleksandrasa Stulginskisa na Litwie. Grupa ta została utworzona w 1946 roku. Jej 25-30 tancerzy ma na koncie wiele występów zarówno w kraju jak i za granicą – odwiedziła większość krajów europejskich, takich jak Portugalia, Hiszpania, Czechy, Francja, Macedonia, Serbia, Sardynia, Chorwacja, Włochy i innych. Jednym z najważniejszych elementów repertuaru grupy są Obchody Litewskiej Pieśni i Tańca, które są oficjalnie uznane za arcydzieła ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

 

Festiwal sztuki ludowej na scenie przed Konińskim Domem Kultury
Czytaj więcej na temat:festiwal kultury ludowej, KDK, Poligrodzianie,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole