Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSzczepienia przeciwko grypie. Za darmo lub ze zniżką. Dla kogo?

Szczepienia przeciwko grypie. Za darmo lub ze zniżką. Dla kogo?

Dodano:
Szczepienia przeciwko grypie. Za darmo lub ze zniżką. Dla kogo?

Od dziś można się szczepić przeciwko grypie. Osoby z grup ryzyka mogą z nich skorzystać za darmo, pozostałe otrzymają częściową refundację.

Do  końca miesiąca na stronie NFZ uzupełniona zostanie lista placówek uprawnionych do szczepień. – Zachęcamy do zapoznania się z nią, jak i do skorzystania z oferty refundacyjnej NFZ.  Pamiętajmy – grypa jest ciężką chorobą prowadzącą do powikłań, a nawet śmierci. Szczepienia są jedynym sposobem na uratowanie życia i zdrowia – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze PPOZ przekonują do szczepień przed każdym sezonem jesienno-zimowym. Przez ostatnie lata sami organizowali akcje dla osób z grup ryzyka. Dwa lata temu wystąpili także do Ministra Zdrowia o to, aby szczepionki dla takich pacjentów były refundowane.

W tym roku, decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie kobiety w ciąży i seniorzy w wieku powyżej 75 lat. Z częściową refundacją preparaty będą mogli kupić m.in. pacjenci w wieku od 18 – 65 lat oraz dzieci od 2 do 5 lat, dzieci od ukończenia 6 miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat. Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Lekarze przypominają, że najbardziej narażone na zachorowania i powikłania są osoby starsze, przewlekle chorzy, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży. W porę podana szczepionka zmniejsza radykalnie groźbę zarówno zachorowania, jak i ewentualnych powikłań. Najczęstszym jest zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Zdaniem lekarzy PPOZ nie ma na co czekać. Szczepionki już są dostępne w aptekach.

Sezon grypowy w Polsce przypada na grudzień, styczeń i luty. Żeby uzyskać jak najwyższą odporność najlepszymi miesiącami na szczepienia są: wrzesień, październik i listopad – mówią lekarze PPOZ przypominając jednocześnie o skorzystaniu z kolejnych dawek szczepionek przeciwko COVID -19, który nadal stanowi poważne zagrożenie.

Szczepienia przeciwko grypie będą prowadziły tylko placówki medyczne i apteki, które zgłoszą swoją chęć udziału w akcji szczepień do NFZ.  Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września. Nadal – jak podkreślają lekarze PPOZ – nieuregulowana pozostaje kwestia dotycząca szczepień w domu chorego, a konkretnie – kto ma je wykonywać. W tej sprawie wystąpili oni z interwencją do Ministra Zdrowia.

Czytaj więcej na temat:szczepienia, grypa, refundacja, lekarze ppoz
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole