Skocz do zawartości
LM.plWiadomościStare Miasto. Więcej pieniędzy dla wójta i radnych. Wyższe podatki dla mieszkańców.

Stare Miasto. Więcej pieniędzy dla wójta i radnych. Wyższe podatki dla mieszkańców.

Dodano:
Stare Miasto. Więcej pieniędzy dla wójta i radnych. Wyższe podatki dla mieszkańców.

O  ponad 7 tysięcy więcej miesięcznie zarobi od nowego roku wójt gminy Stare Miasto Dariusz Puchała. Taką decyzję podjęli radni podczas dzisiejszej sesji. Zadecydowali także o podwyższeniu swoich diet i podniesieniu  lokalnych podatków.

Podwyższenie uposażenia wójta wynikało wprost ze zmiany w przepisach, natomiast radni nie musieli podwyższać swoich diet. O to, aby tego nie robili, zaapelował na sesji radny Waldemar Lewandowski, który sprzeciwił się jednocześnie podnoszeniu podatków.

- Podniesienie podatków w wersji zaproponowanej przez wójta dałoby budżetowi gminy o 240 tysięcy złotych więcej. Przy zmianach zaproponowanych przez Komisję Budżetu wpływy wyniosą poniżej 100 tysięcy. Zaplanowany deficyt budżetowy w tym roku to prawie 8 milionów. Podwyżki nałożone na mieszkańców akurat starczą na podwyżki, jakie sami sobie chcemy uchwalić. Te pieniądze nie zostaną przeznaczone na chodniki ani inne potrzeby, dlatego będę głosował przeciwko podwyższeniu podatków. Jeśli pieniądze mają być przeznaczone na podwyżki dla radnych to, mówię nie. Zagłosuje przeciwko wersji zaproponowanej przez pana wójta i przeciwko wersji zaproponowanej przez komisję budżetową- mówił na sesji radny Lewandowski.Ostatecznie radni większością głosów przegłosowali podwyżki podatków. Na tym samym poziomie, po zmianach zaproponowanych przez Komisję Budżetową, pozostaną podatki mieszkaniowy i od gruntów pozostałych. Nie wzrosną także podatki od środków transportu.

O ile za podniesieniem wynagrodzenia dla wójta radni zagłosowali jednogłośnie i bez dyskusji, o tyle podniesienie diet samym sobie wywołało sprzeciw wśród niektórych. - Ustawa nie nakłada na nas takiego obowiązku. W niektórych gminach powiatu konińskiego radni podjęli decyzję o podwyżkach swoich diet, ale i tak mają niższe niż my teraz. Zaproponowana przez Komisję podwyżka to 3600 złotych na jednego radnego więcej, a to w sumie 54.000 złotych rocznie. Spieraliśmy się już o dużo niższe kwoty przy planowaniu inwestycji. Przyzwoitość nakazuje, aby przy 8-milionowym deficycie cięcia zaczynać od siebie albo chociaż zachować umiar. Każdy z nas podejmie indywidualnie decyzje i każdy będzie świecił oczami przed sąsiadami. Nie będę głosował za podwyżkami, ponieważ uważam, że dotychczasowe diety zapewniają pokrycie wszelkich kosztów, jakie radni ponoszą z tytułu swojej działalności- argumentował radny Waldemar Lewandowski.Wtórował mu przewodniczący Komisji Skarg i Wniosków Tomasz Wilczyński.- Pozwólmy wójtowi spiąć budżet. Podniesienie naszych diet na pewno tego nie ułatwi- mówił.

Jednak większość radnych była głucha na te argumenty. 9 zagłosowało za, 3 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. W rezultacie od nowego roku radni z gminy Stare Miasto będą otrzymywać miesięcznie o 300 zł więcej.

Czytaj więcej na temat:stare miasto, podwyzki, diety
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole