Skocz do zawartości
LM.plWiadomościSprawa bloku na Chorzniu wraca pod obrady Rady Miasta. Potrzebna uchwała

Sprawa bloku na Chorzniu wraca pod obrady Rady Miasta. Potrzebna uchwała

Dodano: , Żródło: LM.pl
Sprawa bloku na Chorzniu wraca pod obrady Rady Miasta. Potrzebna uchwała
Chorzeń

W środę konińscy radni ponownie pochylą się nad sprawą budowy bloku przy ul. Szafirkowej na Chorzniu. Muszą podjąć oddzielną uchwałę odmawiającą deweloperowi ustalenia tej lokalizacji. – To jest wymóg formalny – tłumaczy Mariusz Kaczmarczyk, kierownik Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Koninie.

Na sesji w połowie czerwca radni głosowali już wniosek na podstawie lex deweloper dot. umiejscowienia przy ul. Szafirkowej w Koninie domu wielorodzinnego. Większość radnych była przeciw tamtej uchwale, przez co nie została ona przyjęta przez Radę Miasta. To jednak nie kończy sprawy. Już w środę radni decydować będą o uchwale odwrotnej – odmawiającej ustalenia lokalizacji.

To jest wymóg formalny – tłumaczy Mariusz Kaczmarczyk, kierownik Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Koninie. Lex deweloper mówi bowiem jasno, że Rada Miejska musi albo zgodzić się na daną lokalizację albo takiej zgody odmówić. Nieudzielenie zgody poprzez odrzucenie uchwały, w sensie prawnym, nie jest tym samym, co odmowa. – W takiej sytuacji, jak jest w tej chwili, Rada pozostaje w stanie bezczynności, ponieważ nie podjęła żadnej uchwały.

A jakąś uchwałę podjąć musi, bo, znów, obliguje ją do tego lex deweloper. Czas upływa 11 lipca, stąd nadzwyczajna sesja zwołana na środę. Jeżeli radni zagłosują za odmową, sprawa z punktu widzenia formalnego będzie zakończona – Rada wyrazi bowiem za pomocą uchwały swoje stanowisko.

Nie zamknie to jednak całego tematu. Podjętą uchwałę deweloper, Luxbud Invest, będzie mógł zaskarżyć do sądu. Jeżeli się na to zdecyduje, to sąd będzie rozstrzygał, czy uchwała radnych była zgodna z prawem. Jeżeli takiego kroku inwestorzy nie poczynią, będą mogli na działce przy ul. Szafirkowej postawić jedynie domy jednorodzinne.

fot. archiwum

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole