Skocz do zawartości
LM.plWiadomościSkończyła się recytatorska jesień. Czekamy na poetycką wiosnę

Skończyła się recytatorska jesień. Czekamy na poetycką wiosnę

Dodano:
Skończyła się recytatorska jesień. Czekamy na poetycką wiosnę
Kultura

Alicja Płachcińska z SP 8, Iga Nowicka – również z „ósemki” i Liwia Kasprzak z II LO w Koninie reprezentująca MDK, zostali Recytatorami Jesieni 2022.

W Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie odbyła się druga część 41.Jesiennych Spotkań Recytatorów. Najpierw była poezja, tym razem recytowano prozę. Fragmenty tekstów były najczęściej dobrze dobrane do wieku i umiejętności wykonawców. Sięgano po utwory o ugruntowanej wartości literackiej. Czasami zawodziła dramaturgiczna kompozycja wybranego fragmentu. Nie wszyscy dobrze radzili sobie z dykcją i artykulacją. Jednakże poziom konkursu sprawił, że słuchanie recytatorskich prezentacji było dla widzów artystyczną ucztą.

W kategorii klas 4-6 na drugim miejscu (pierwszego nie przyznano) znalazł się Mateusz Kasprzak ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Koninie reprezentujący Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. Mateusz tekstem Grzegorza Kasdepke zastanawiał się jak to byłoby być dziewczynką. Miejsce trzecie przypadło Alicji Płachcińskiej ze SP 8 i Magdalenie Szymańskiej ze SP 7. Miejsce czwarte zdobyła Michalina Krucka z „siódemki”, zaś piąte jej szkolna koleżanka - Victoria Sawa. Na szóstym miejscu znalazł się Antoni Błaszczyk z SP 8.

W kategorii klas 7-8 również nie przyznano miejsca pierwszego. Druga w tej kategorii była Iga Nowicka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Koninie. Iga zaprezentowała się fragmentem książki Barbary Kosmowskiej „Sezon na zielone kasztany”. Przyznano również miejsce szóste – Adriannie Szczęsnej z SP 1. W tej kategorii wystąpiło, niestety, najmniej uczestników.

Wysoki poziom prezentowali recytatorzy występujący w kategorii szkół ponadpodstawowych. Bezsprzecznie najlepszą okazała się Liwia Kasprzak z II LO w Koninie, która reprezentowała Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. Liwia zaprezentowała fragmenty książki Sylwii Chutnik „Cwaniary”. Na miejscu drugim znalazła się równie znakomita Oliwia Stanisławska z II LO w Koninie. Miejsce trzecie przypadło Maciejowi Rogali z MDK w Koninie. Czwarta była Zuzanna Janicka z III LO, a piąty Jan Świątek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego. Miejsce szóste zdobyła Zofia Horowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie.

Podczas konkursu dokonano również podsumowania prezentacji poetyckich (20 października) i prozatorskich (25 listopada). Recytatorem Jesieni 2022 w kategorii klas 4-6 została Alicja Płachcińska (SP8). Wyróżniono również: Mateusza Kasprzaka (SP6/MDK), Antoniego Błaszczyka (SP8), Michalinę Krucką (SP7), Joannę Kowalską (SP7) i Magdalenę Szymańską (SP7). W najmniej licznym przedziale klas 7-8 Recytatorką Jesieni 2022 została Iga Nowicka (SP8). Wśród szkół ponadpodstawowych tytuł Recytatora Jesieni 2022 zdobyła Liwia Kasprzak (II LO/MDK). Ponadto wyróżniono: Macieja Rogalę (II LO/MDK), Oliwię Stanisławską (II LO), Zuzannę Janicką (III LO) i Jana Świątka (ZS CKU).

I tak skończyła się recytatorska jesień. Zimą -praca nad nowymi tekstami by wczesną wiosną przystąpić do kolejnych konkursów.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole