Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPPOZ apeluje: Nie zapominajmy o pandemii koronawirusa

PPOZ apeluje: Nie zapominajmy o pandemii koronawirusa

Dodano: , Żródło: LM.pl
PPOZ apeluje: Nie zapominajmy o pandemii koronawirusa
Pandemia

Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni pomysłami rządu o zniesieniu trzech najważniejszych obostrzeń: maseczki, kwarantanny, izolacji – mówi Bożena Janicka, prezes porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. I apeluje, by w cieniu wojny nie zapominać o trwającej pandemii.

Dramatem Polaków i świata jest nie tylko wojna na Ukrainie, ale nadal i nieustająco – SARS-CoV-2! Niepokoi znaczący spadek liczby szczepień, coraz większa grupa powikłań pocovidowych oraz śmierć z powodu zakażenia. Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni pomysłami rządu o zniesieniu trzech najważniejszych obostrzeń: maseczki, kwarantanna, izolacja. Lekceważąc pandemię powinniśmy spodziewać się kolejnej, jeszcze większej fali! – ostrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – W całym tym wojennym chaosie zapomnieliśmy o pandemii COVID-19, która nie tylko nie wygasła, ale nadal jest główną przyczyną śmierci wśród pacjentów.

Jak mówi Bożena Janicka, bardzo w ostatnim czasie spadło zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19. – Już dawno ucichła kampania informacyjna zachęcająca do szczepień! – podkreśla prezes PPOZ. – Rekordy w liczbie nowych zakażeń odnotowują Chiny. Ponownie blokowane są miasta, zamykane fabryki. Nowych przypadków wywołanych jeszcze bardziej zakaźnym subwariantem Omikronu przybywa także w Korei Południowej i Wietnamie. Rozprzestrzenianiu zakażeń sprzyja właśnie niska wyszczepialność.

Jak przekonuje Bożena Janicka, w Polsce liczba nowych zakażeń przekracza dziennie kilkanaście tysięcy, umiera nie mniej niż dwieście osób. Liczba ta, wraz z napływem uchodźców z Ukrainy, którzy również są bardzo słabo wyszczepieni, może doprowadzić do wybuchu nowych ognisk zakażeń. Wskaźnik wyszczepienia Polaków stoi w miejscu i nie może przekroczyć 60-procentowego poziomu. Najgorzej wynik ten wypada w przypadku dawki przypominającej, po którą zgłosił się zaledwie co trzeci polski pacjent.

Czytaj więcej na temat:pandemia, koronawirus, COVID-19, PPOZ, Bożena Janicka
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole