Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPikantna historia z konińskim akcentem. Do czytania!

Pikantna historia z konińskim akcentem. Do czytania!

Dodano:
Pikantna historia z konińskim akcentem. Do czytania!

Po styczniowej fali koronawirusa, jest kolejny termin na spotkanie z prof. Ewą Kraskowską, autorką książki "Ksiądz Kaingba, mój dziadek"- 18 lutego, o godz. 17.30. 

- Świetna książka, znakomita autorka, niepowtarzalna historia i do tego z konińskim akcentem. Szalenie polecam – tak zachęca Damian Kruczkowski, dyrektor konińskiej biblioteki, w której odbędzie się to spotkanie.  

Chodzi o książkę „Ksiądz Kaingba, mój dziadek” prof. Ewy Kraskowskiej. W najbliższy piątek autorka zdradzi pikantne szczegóły rodzinnej historii. - To ciekawa i zaskakująca książka o wielu płaszczyznach. Autorka sprawnie i lekko prowadzi czytelników meandrami biografii swojego dziadka od chwili uprowadzenia go z dalekiej Mandżurii po kres jego życia w Poznaniu, przeplatając opowieść wątkami autobiograficznymi – piszą recenzenci. - Ta książka, to również dzieło na kształt klasycznego stammbaum – drzewa rodowego, dzięki któremu poznajemy przede wszystkim członkinie rodu Kraskowskich.

A co do rodzimego wątku, to w Koninie żył i zmarł w roku 1928, Jakub książę Ghika, przybrany ojciec głównego bohatera, co było powodem, dla którego młody ksiądz Józef Kaingba swą mszę prymicyjną odprawił w kościele św. Bartłomieja (fara) w 1924 r.

- Urodzone na początku XX wieku w rodzinie mandżurskiego wieśniaka dziecko zostaje polskim katolickim księdzem – tak w jednym zdaniu streścić można żywot Józefa Kaingby (1900-1988). Nawet ta lakoniczna informacja jest już sama w sobie intrygująca, a jeśli dodać do niej wojnę rosyjsko - japońską, wieloletni romans z uroczą dziewczyną z kościelnego chóru, nieślubne dziecko, okupacyjne perypetie i zażyłą przyjaźń z Ludwikiem Solskim, biografia Józefa obrasta w zdarzenia godne vie romancée. Ponad trzydzieści lat po jego śmierci starannie rekonstruuje ją i opowiada wnuczka księdza Kaingby, Ewa Kraskowska. Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny (fotografie, dokumenty) zaczerpnięty z domowych zbiorów autorki oraz z różnych archiwów. Tak o książce pisze portal lubimyczytac.pl 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole