Skocz do zawartości
Ukraina

Pomoc dla Ukrainy. Jak się odnaleźć? Informacje, ogłoszenia, inicjatywy | Це війна! Втеча Дарини з Одеси

LM.plWiadomościPikantna historia z konińskim akcentem. Spotkanie przełożone!

Pikantna historia z konińskim akcentem. Spotkanie przełożone!

Dodano: , Aktualizacja:
Pikantna historia z konińskim akcentem. Spotkanie przełożone!
#czytamy

Ze względu na wzrost zakażeń i prośbę autorki odwołane zostaje spotkanie z prof. Ewą Kraskowską, autorką książki „Ksiądz Kaingba, mój dziadek", które miało się odbyć w najbliższy piątek. O nowym terminie poinformujemy, gdy zostanie on ustalony.

Świetna książka, znakomita autorka, niepowtarzalna historia i do tego z konińskim akcentem. Szalenie polecam – tak zachęca na najbliższe spotkanie autorskie, Damian Kruczkowski, dyrektor biblioteki.

Chodzi o książkę „Ksiądz Kaingba, mój dziadek” prof. Ewy Kraskowskiej. W najbliższy piątek będzie można spotkać się z autorką, która zdradzi pikantne szczegóły rodzinnej historii.  - To ciekawa i zaskakująca książka o wielu płaszczyznach. Autorka sprawnie i lekko prowadzi czytelników meandrami biografii swojego dziadka od chwili uprowadzenia go z dalekiej Mandżurii po kres jego życia w Poznaniu, przeplatając opowieść wątkami autobiograficznymi – piszą recenzenci. - Ta książka, to również dzieło na kształt klasycznego stammbaum – drzewa rodowego, dzięki któremu poznajemy przede wszystkim członkinie rodu Kraskowskich.

A co do rodzimego wątku, to w Koninie żył (i zmarł w roku 1928) Jakub książę Ghika, przybrany ojciec głównego bohatera, co było powodem, dla którego młody ksiądz Józef Kaingba swą mszę prymicyjną odprawił w kościele św. Bartłomieja (fara) w 1924 r.

- Urodzone na początku XX wieku w rodzinie mandżurskiego wieśniaka dziecko zostaje polskim katolickim księdzem – tak w jednym zdaniu streścić można żywot Józefa Kaingby (1900-1988). Nawet ta lakoniczna informacja jest już sama w sobie intrygująca, a jeśli dodać do niej wojnę rosyjsko - japońską, wieloletni romans z uroczą dziewczyną z kościelnego chóru, nieślubne dziecko, okupacyjne perypetie i zażyłą przyjaźń z Ludwikiem Solskim, biografia Józefa obrasta w zdarzenia godne vie romancée. Ponad trzydzieści lat po jego śmierci starannie rekonstruuje ją i opowiada wnuczka księdza Kaingby, Ewa Kraskowska. Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny (fotografie, dokumenty) zaczerpnięty z domowych zbiorów autorki oraz z różnych archiwów. Tak o książce pisze portal lubimyczytac.pl

Dlatego szalenie polecam! Tak entuzjastycznie zachęca na to spotkanie autorskie, Damian Kruczkowski, dyrektor konińskiej biblioteki i obiecuje, że usłyszycie same ciekawe historie, które nie śniły się filozofom. Dołączamy do zaproszenie. #Czytamy

 

Pikantna historia i do tego z konińskim akcentem
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole