Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMłodzież i konińskie MZK, czyli debata o komunikacji miejskiej

Młodzież i konińskie MZK, czyli debata o komunikacji miejskiej

Dodano: , Żródło: LM.pl
Młodzież i konińskie MZK, czyli debata o komunikacji miejskiej
m-lab

Zmiany w rozkładzie jazdy MZK, autobusy przegubowe w godzinach szczytu, biletomaty i powrót do bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Między innymi o tym z prezes konińskiego MZK rozmawiali uczestnicy debaty o komunikacji miejskiej.

Spotkanie odbyło się dziś w siedzibie M-LAB przy ul. Dworcowej w Koninie. Z prezes MZK – Magdaleną Przybyłą rozmawiała grupa młodych ludzi, przede wszystkim uczniów II Liceum Ogólnokształcącego. W tej szkole przeprowadzona została ankieta. Uwagi dotyczące funkcjonowania autobusów zgłosiło w niej ponad 230 osób.

– Okazało się, że prawie 70 procent uczniów korzysta z komunikacji miejskiej codziennie – mówiła Ola z II LO. - Wielu uczniów zwracało uwagę, że wiele linii odjeżdża im sprzed nosa. Autobus jest o godz. 14:10, a przerwa jest o godz. 14:15. Godziny, w których jeżdżą autobusy nie są dopasowane do kończenia lekcji w wielu szkołach. Uczniowie nie są w stanie dotrzeć na czas na dworzec autobusowy, żeby przesiąść się w PKS – dodała.

Prezes Magdalena Przybyła podkreśliła, że piąte osiedle, na którym zlokalizowane jest II LO to kluczowe osiedle dla konińskiej komunikacji i co za tym idzie, najlepiej skomunikowane.

- Od 1 września zmiany, które wprowadziliśmy wychodzą naprzeciw wszystkim pasażerom, bo co 7 minut jest autobus, który odwiezie ich na dworzec PKP. Nie ma opcji, żeby czekać dłużej niż 10 minut. Proszę się nie zafiksować, że muszę jechać konkretnym numerem, bo do dworca dojedzie każdy autobus – mówiła Magdalena Przybyła.

Szefowa konińskiego MZK wytłumaczyła również uczestnikom debaty jak wygląda współpraca z ościennymi gminami. Uczniowie zwracali bowiem uwagę na zbyt małą liczbę połączeń z gmin Kazimierz Biskupi, Golina, czy Stare Miasto.

– 53, 61 i 62 to linie gminne i realizują potrzeby zgłoszone przez gminy. MZK to zakład powołany dla mieszkańców miasta Konina. Jak przekracza granice administracyjne to robi to jako realizacja zadania danej gminy, tak jak sobie gmina życzy. Możemy jeździć więcej i w innych godzinach, ale musi to być zlecone przez gminę. To kwestia, którą możemy rozwiązać w porozumieniu z wójtami i burmistrzami – mówi Magdalena Przybyła.

Młodzież interesowała także sprawa możliwości zakupu biletów, przywrócenia bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół ponadpodstawowych, bezpieczeństwa w autobusach oraz ekologicznego taboru.

 

wideo: Adam Jaroński

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole