Skocz do zawartości
LM.plWiadomościMagia świąt inna niż dotąd. Jak oszczędzają miasta i gminy?

Magia świąt inna niż dotąd. Jak oszczędzają miasta i gminy?

Dodano:
Magia świąt inna niż dotąd. Jak oszczędzają miasta i gminy?
Święta

Magia świąt inna niż dotąd. Będzie skromniej. Miasta i gminy rezygnują z nadmiernych iluminacji świątecznych w ramach oszczędności. Oto, jak wyglądają plany na najbliższe święta w tym zakresie.

Grodziec

Oszczędności na iluminacjach nie będzie, bo w gminie ich nie było. Oświetlona choinka stanie przed Urzędem Gminy, a na budynku zawiśnie świąteczna ozdoba.

Kazimierz Biskupi

Iluminacje w ograniczonym wymiarze. Nie będzie przystrojonych lamp na ulicach, jedynie ledowa, a więc energooszczędna, choinka. Na rynku, jak zawsze, stanie żłóbek, ale też nie będzie podświetlony. 

Kleczew

Z ulic miasta i gminy znikną iluminacje, ozdobiony zostanie jedynie rynek.

Koło

Każdego roku latarnie były ozdobione iluminacjami. W tym roku miasto rezygnuje z tego zdobienia i nie będzie wieszać ozdób świetlnych na słupach. Kalkulowane są koszty i szukanie oszczędności. Świąteczną atmosferę będzie tworzyć choinka, sanie i napis Wesołych Świąt na ratuszu. A przy ulicy Prusa pojawi się bombka, w której mieszkańcy mogą robić zdjęcia.

Konin

Montaż iluminacji rozpocznie się na początku grudnia. Demontaż z końcem stycznia 2023 r. Miasto planujemy udekorowanie dwa miejsca: na starówce będzie to plac Wolności, a w nowym Koninie skwer przy Konińskim Domy Kultury. Pozostaną dekoracje przestrzenne: na fontannie przy KDK, a na placu Wolności bombka z tronem, karocą i udekorowana choinka. W tych miejscach łącznie będzie kilka kompletów sznurów ledowych i kilkadziesiąt metrów węża świetlnego. Dla porównania wydatków, jak podaje Wydział Gospodarki Komunalnej, montaż, demontaż, naprawy i magazynowanie iluminacji w roku ubiegłym kosztowało 127.999,98 złotych. W tym roku będzie to 20.000 złotych.

Kramsk

Iluminacji nie będzie mniej, ale będą świecić do 23.00. - Nie ma świąt, jeśli nie ma wigilijnego stołu i nie ma przeżywania świąt jeśli nie dodamy tego pewnego dekoru dla tego czasu bardzo właściwego. Zastosujemy pewien element dekoracyjny, ale będziemy go racjonować, tak jak racjonuje się żywność czyli w okrojonym wymiarze – mówi wójt Andrzej Nowak. Wyjątkiem będzie Jarmark Bożonarodzeniowy 3 grudnia. Współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski w Poznaniu. - Wtedy nie możemy oszczędzać z powodu szacunku dla gości, a staropolskie powiedzenie mówi: Gość w dom, Bóg w dom – podkreśla wójt.

Krzymów

W gminie do tej pory nie było iluminacji. Co roku stawiana jest duża choinka na parkingu obok Urzędu Gminy. W tym roku też będzie, a 6 grudnia w godzinach popołudniowych zostanie ozdobiona przez dzieci i uczniów z gminnych szkół. Na choince jest oświetlenie, które się włącza czasowo. Tak będzie również w tym roku.

Rzgów

Tradycji bogatego przystrajania ulic gmina nie miała. W tym roku przy Urzędzie Gminy stanie symboliczna choinka.

Skulsk

Nie planuje się w gminie ograniczeń w zakresie iluminacji świątecznych. Jak co roku, pojawi się wszystko, co jest w zasobach gminy. Ozdoby będą na słupach i przy urzędzie, czy ośrodku zdrowia. Choinkę na skwerku „ubiorą” ochotnicy z OSP Skulsk. Będzie nastrojowo.  

Słupca

Na duże oszczędności w tym zakresie nie zdecydowała się Słupca. Iluminacje będą nieco okrojone, ale pojawią się na ulicach miasta. – Staramy się, by ta atmosfera świąteczna była – mówią urzędnicy.  

Sompolno

Iluminacje pojawią się, ale w okrojonym zakresie. W poprzednich latach ozdoby świetlne były wzdłuż czterech głównych ulic. W tym roku  ozdobiona zostanie tylko choinka na rynku. Miasto liczy na oszczędności rzędu 15.000 złotych, a ozdoby będą czekały na lepsze czasy.

Stare Miasto

Iluminacje należą do najpopularniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Stąd właśnie narodził się pomysł stworzenia gminnych ozdób w postaci gigantycznej bombki 3D oraz choinek, które zostały wykonane przez Zakład Gospodarki Komunalnej. Będą ozdabiały Stare Miasto i Żychlin. Na skwerze przy OSP zabłyśnie żywa choinka. Ze względu na szalejącą inflację ozdoby świetlne na słupach w tym roku nie zawisną.

Ślesin

Nie będzie świecących ozdób na słupach, ale gmina nie rezygnuje ze świątecznego klimatu. – Mamy, jak co roku, imprezę, podczas której zapalamy światełka na choince. Rynek zostanie miejscem, gdzie chcemy, żeby święta było widać. Będą tam drobne iluminacje, światełka, ale nie takie, jak każdego roku – mówi burmistrz Mariusz Zaborowski. Przywitanie św. Mikołaja zaplanowano na 11 grudnia o 14.00. Natomiast o16.00 odpalone zostaną światełka na choince.

Turek

Aby zapewnić mieszkańcom choć odrobinę klimatu świątecznego na rynku miejskim stanie duża choinka, świecąca ramka od Mleczarni Turek i jeszcze jedna ramka na zdjęcia przy deptaku 650-lecia. Ponadto na lampach przy placu Wojska Polskiego, Sienkiewicza, ul. Kolskiej i deptaku na Kaliskiej zawieszone zostaną iluminacje. Także na ratuszu i siedzibie Muzeum Miasta Turku. Nie będzie tak jak w poprzednich latach, na budynku Urzędu Miejskiego i na pozostałych ulicach.

Wierzbinek

Ze względu na oszczędności będzie skromniej. Tradycyjnie przed urzędem stanie choinka i pojawią się ozdoby, ale tylko wzdłuż głównej ulicy.  

Wilczyn

W gminie zdecydowano się na rezygnację z tradycyjnych iluminacji wieszanych na lampach. W centrum może stanąć oświetlona choinka, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. 

Magia świąt inna niż dotąd. Jak oszczędzają miasta i gminy?
Magia świąt inna niż dotąd. Jak oszczędzają miasta i gminy?
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole