Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościŁamią stereotypy i walczą z dyskryminacją. Wróciła Żywa Biblioteka!

Łamią stereotypy i walczą z dyskryminacją. Wróciła Żywa Biblioteka!

Dodano: , Żródło: LM.pl
Łamią stereotypy i walczą z dyskryminacją. Wróciła Żywa Biblioteka!
biblioteka konin

Żywa Biblioteka wróciła po pandemicznej przerwie. I to jak wróciła! Na czytelników czekało trzynaście żywych książek. – Bardzo nas cieszy zainteresowanie koninian – mówi Anna Klechniowska, jedna z organizatorek akcji.

Aktywistka, dwie mamy z niepełnosprawnościami, pastor, niepełnosprawny kulturysta, aktywna seniorka, joginka, osoba z doświadczeniem choroby nowotworowej, Ukrainka z mężem Ormianinem oraz zagadkowe książki „pasja i kara” oraz „magia pytań”.

– Trzeba je wypożyczyć, żeby się dowiedzieć o co chodzi – mówi Anna Klechniowska. – Rozmowy trwają dłużej niż pół godziny. To znaczy, że tematów jest wiele. Czasem przed kimś obcym łatwiej się otworzyć, a to zawsze jest rozmowa. Nigdy nie jest tak, że my wypytujemy, ale też o sobie mówimy. Widzę, że po pandemicznym czasie potrzeba Żywej Biblioteki jest jeszcze większa. Dopóki są czytelnicy i książki, które są czytane to ta inicjatywa będzie trwała! – dodaje.

Jedną z żywych książek była Tatiana i Armen, którzy przyjechali do Konina z Ukrainy.

– Dobrze się czujemy w roli żywych książek. My nie patrzymy na to, czy mąż jest inwalidą. To jest normalne życie. Jesteśmy aktywną rodziną. Teraz w Polsce zaczynamy tylko nowy etap – mówi Tatiana. - Wcześniej nie słyszeliśmy o Żywej Bibliotece. To jest bardzo fajny i potrzebny projekt, żeby pokazywać, że każdy jest inny i przedstawia coś unikalnego, wyjątkowego. Różne bywają historie i różni są ludzie. To jest sens życia - dodaje.

W trakcie Żywej Książki, uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego prowadzili rejestrację do banku dawców szpiku.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole