Skocz do zawartości
LM.plWiadomościJak wybrać konto maklerskie? Kompendium dla początkujących

Jak wybrać konto maklerskie? Kompendium dla początkujących

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak wybrać konto maklerskie? Kompendium dla początkujących
materiał promocyjny

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję wolnych środków finansowych, celem pomnożenia własnego kapitału. Samodzielny obrót zasobami poprzedza jednak otwarcie rachunku maklerskiego. Za jego pomocą dokonasz operacji zakupu i sprzedaży akcji, obligacji oraz innych instrumentów finansowych. Jakimi kryteriami należy się kierować wybierając konto maklerskie?

Za co odpowiada dom maklerski?

Dom maklerski jest instytucją finansową przeprowadzającą operacje zakupu i sprzedaży papierów wartościowych na giełdzie. Działając na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego umożliwia on swoim Klientom otwarcie tzw. rachunku inwestycyjnego. Wspomniane konto umożliwia z kolei przechowywanie informacji na temat posiadanych instrumentach finansowych.

Zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi, dom maklerski odpowiada za:

  • doradztwo inwestycyjne
  • oferowanie instrumentów finansowych
  • transakcje kupna i sprzedaży (na rachunek Klienta bądź własny)
  • sprzedaż papierów wartościowych

Makler papierów wartościowych

Makler giełdowy (in. broker) jest osobą pośredniczącą w transakcjach między inwestorem a rynkiem giełdowym. Stroną może być w tym przypadku zarówno Klient indywidualny, jak również instytucjonalny. Makler papierów wartościowych przygotowuje i przekazuje zlecenia kupna i sprzedaży. Oprócz tego, do zadań brokera należy:

  • indywidualne doradztwo inwestycyjne
  • sporządzanie analiz giełdowych
  • przechowywanie papierów wartościowych
  • przygotowywanie komentarzy do posiedzeń giełdy

Rachunek maklerski - do czego służy?

Wybór i otwarcie rachunku maklerskiego jest pierwszym krokiem w kierunku zakupu poszczególnych instrumentów finansowych. Klientom biura bądź domu maklerskiego umożliwia on przechowywanie i swobodny obrót akcjami, obligacjami bądź innymi środkami.

Za prowadzenie rachunku odpowiada makler papierów wartościowych, prowadząc aktywność przy banku bądź działając w formie niezależnego podmiotu. Na jakie aspekty zwrócić uwagę analizując poszczególne oferty?

Jak wybrać konto maklerskie?

Przed przystąpieniem do wyboru warto dokładnie sprecyzować swoje zamiary inwestycyjne. W tym celu należy określić instrumenty finansowe, a także kwoty, które zamierzam dokładać do konta.

Konto maklerskie powinno być dopasowane do podejmowanej aktywności. Zgodnie z tym, w rozmowie z doradcą wskaż czy jesteś zainteresowany krótkoterminowym tradingiem czy długoterminowym inwestowaniem.

Koszty związane z obsługą

Jednym z fundamentalnych czynników są opłaty związane z otwarciem i późniejszym prowadzeniem rachunku maklerskiego. Zapoznając się z kosztami zwróć również uwagę na ewentualne prowizje od transakcji bądź inne, dodatkowe opłaty. Wszelkie informacje powinny być zawarte w Taryfie Opłat i Prowizji, udostępnianej przez dom maklerski.

W przypadku inwestorów nastawionych na krótkoterminowy trading warto postawić na najniższe opłaty za poszczególne transakcje. Dla większości osób najlepszym rozwiązaniem będą rachunki, w przypadku których roczne koszta za prowadzenie wynoszą maks. 50 złotych.

Jakość obsługi

Przeglądając oferty zwróć uwagę na stopień rozbudowania sieci oddziałów stacjonarnych domów maklerskich. Pomimo obsługi zdalnej część inwestorów ceni sobie indywidualny kontakt z brokerem.

Jakość obsługi to również stopień płynności strony internetowej, telefoniczna i mailowa obsługa Klienta, a także telefoniczny dostęp do rachunku. Szczególnie istotny jest również standard systemu transakcyjnego, za pomocą którego dokonywane są operacje zakupu i sprzedaży instrumentów.

Dostęp do narzędzi

Jakościowe konto maklerskie wyróżnia szeroki dostęp do narzędzi i usług dodatkowych. Część domów maklerskich udostępnia raporty i analizy finansowe, informacje z rynku bądź webinary edukacyjne z udziałem ekspertów.

Szczególnie pomocna mogą być dodatkowe usługi analityczne, w postaci zaawansowanych skanerów fundamentalnych, biuletynów i rekomendacji. Narzędzia oferowane przez konto maklerskie pozwalają na uzupełnienie wiedzy, a także selekcję instrumentów.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole