WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Komentuj. Nie obrażaj.

Dodano: 28.06.2012 11:43
Źródło: LM.pl
Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska wraz z firmami członkowskimi przygotował akcję „Komentuj. Nie obrażaj.”, której celem jest podniesienie poziomu kultury wypowiedzi w Internecie. Nasz portal wspiera to przedsiewzięcie.

Pierwszym celem akcji było opracowanie badania diagnozującego stan dyskusji w polskiej Sieci. Drugim założeniem projektu jest promowanie kulturalnego zachowywania się w wirtualnym świecie. Projekt jest wspierany przez największe media działające w polskim Internecie, zrzeszone w IAB Polska. Akcja ma również swoją stronę dedykowaną www.komentujnieobrazaj.pl

– Chcemy, aby stworzona przez nas akcja była platformą służącą do promowania wartości związanych z kulturalną komunikacją w Internecie oraz zaprezentowania kodeksu kulturalnego komentowania: Komentuj – Reaguj – Bądź Sobą. Planujemy także, aby serwis był narzędziem ułatwiającym internautom zgłaszanie pojawiających się w Sieci obraźliwych treści – dzięki temu sami użytkownicy będą mogli zadbać o kulturę wypowiedzi w wirtualnym świecie – powiedział Piotr Kowalczyk, Prezes IAB Polska

Serwis www.komentujnieobrazaj.pl jest także miejscem, gdzie przedstawiono wyniki przeprowadzonego przez IAB Polska badania dotyczącego kultury wypowiedzi w Internecie. Z badania wynika, że komentarze przyjęte ogólnie za obraźliwe stanowią około 1 procenta wszystkich komentarzy.

– IAB Polska ze wsparciem naukowym oraz kluczowych podmiotów branży online zrealizowało projekt badawczy, który miał na celu kwantyfikację poziomu kultury wypowiedzi w Internecie. Analiza wyników pokazuje, że poziom niekulturalnych wypowiedzi w sieci jest znikomy, jednak ma bardzo duży wpływ na postrzeganie medium – powiedział Paweł Kolenda, manager ds. badań w IAB Polska, koordynator projektu.

Link do raportu z badania „Internetowa Kultura Obrażania”.

– Internet jest dokładnym odzwierciedleniem przekroju społecznego. To, jak zachowujemy się na co dzień w kontaktach z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, ale również na w centrum handlowym, na ulicy oraz za kierownicą, ma także decydujący wpływ na to jak wygląda nasza aktywność w Internecie – powiedział Jarosław Sobolewski, dyrektor generalny IAB Polska.

Jak w realnym świecie, tak i w Sieci występują ludzie wykształceni, posługujący się językiem poetów, ale także osoby słabiej wykształcone. Zarówno jednej, jak i drugiej grupie zdarza się wypowiadać dosadnie o pewnych, zwłaszcza drażliwych kwestiach związanych z życiem społecznym, polityką czy kwestiami światopoglądowymi. Wyniki badania jednak pokazują, obraźliwe posty choć widoczne są marginesem w ogóle komunikacji w sieci. – dodał Sobolewski.

Pomysłodawcą projektu „Komentuj. Nie obrażaj.” jest Onet, będący członkiem zwyczajnym IAB Polska. – Internet to dziś przestrzeń masowej komunikacji. Pojawiające się w niej komentarze mają bardzo istotny wpływ na wizerunek mediów Internetowych, dlatego naszą intencją jako pomysłodawców akcji jest zachęcenie ludzi do zwracania uwagi na kulturę wypowiedzi w sieci oraz do prospołecznej aktywności w zakresie reagowania na wulgarne, obraźliwe i napastliwe komentarze. Szanujemy wolność wypowiedzi, ale też czujemy się odpowiedzialni za kształtowanie środowiska nowych mediów i całej przestrzeni on-line’owej – mówi Paweł Klimiuk, rzecznik Onetu.

– Obraz, jaki wyłania się z przeprowadzonych przez nas badań wyraźnie ukazuje zjawisko "kultury obrażania" w Internecie jako istniejące realnie, ale o dziwo, w o wiele mniejszym wymiarze niż się spodziewaliśmy – dodał dr Krzysztof Krejtz, współautor i redaktor badania „Kultura obrażania”.

Patronem honorowym akcji zostało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. 

  • Komentuj. Nie obrażaj.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Jeszcze potrzebna byłaby akcja, ale tym razem skierowana do mediów, NIE CENZURUJ. Nikt oczywiście nie ma przeciwko moderacji mającej na celu usuwanie wpisów sprzecznych z prawem, czy obrażających, ale niestety wycinane są posty nie mające takich cech, ale pewnie w taki czy inny sposób nie zgodne "z linią" portalu. Jeśli pozwalasz na komentarze, bądź neutralny, ale jeśli nie chcesz, lub nie możesz być neutralny, zamknij możliwość komentowania na swojej stronie.
Dodano: 28.06.2012 12:56    Przez: ~yantar
najpierw nauczta się pisać KOCHANY LM
Dodano: 28.06.2012 13:20    Przez: ~a
avatar TO KWESTIA MENTALNOŚCI, LUDZIE OBRAŻAJĄ INNYCH NA FORUM BO SAMI SĄ ZERAMI I NIEUDACZNIKAMI. DZIĘKI TEMU MOGĄ ŚCIĄGNĄĆ KOGOŚ DO POZIOMU WŁASNEGO GRAJDOŁKA I PONIŻYĆ. KAŻDY KTO COŚ OSIĄGNĄŁ JEST DLA NICH WROGIEM A SZCZEGÓLNIE CI KTÓRZY WYBILI SIĘ Z POZIOMU KONINA
Dodano: 28.06.2012 14:15    Przez: noidupazbita
Jak zwykle nic nie komentujesz, tylko obrażasz. Obraziłeś nieokreśloną liczbę nieudaczników i zer a ponieważ nikt się nie przyzna do bycia nieudacznikiem lub zerem proces ci nie grozi.
Dodano: 23.08.2012 20:54    Przez: ~mtv663
Uczony w piśmie się odezwał...
Dodano: 28.06.2012 16:33    Przez: ~ha
cenzura jest powszechna zwłaszcza na lm nikt nikogo nie obraża a komentarze nie są dodawane dlaczego???
Dodano: 28.06.2012 23:10    Przez: ~sju
Zauważyłem że na wielu różnych forach są akceptowane komentarze wulgarne chamskie, ale zgodne z linią polityczną piszących. Komentarze spokojne, ładnie napisane bez wulgaryzmów, ale nie zgodne z linią polityczną piszących, są cenzurowane.
Dodano: 06.07.2012 12:59    Przez: ~rozważny
Ja też to zauważyłem. Celują w tym strony znanych ogólnopolskich gazet. Portale stricto informacyjne usuwają przeważnie tylko te wulgarne.
Dodano: 23.08.2012 21:01    Przez: ~mtv663
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO