Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWielkopolska Wschodnia w sojuszu odchodzących od węgla

Wielkopolska Wschodnia w sojuszu odchodzących od węgla

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wielkopolska Wschodnia w sojuszu odchodzących od węgla

Wschodnia Wielkopolska, jako pierwszy region w Polsce, przystąpił do Powering Past Coal Alliance (PPCA) – międzynarodowego sojuszu podmiotów, które są w trakcie odchodzenia od spalania węgla w energetyce.

Oświadczenie o przystąpieniu regionu do PPCA podpisali w czwartek w ambasadzie brytyjskiej Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie oraz prezydent Konina Piotr Korytkowski. W uroczystości uczestniczyli ponadto ambasadorowie Wielkiej Brytanii i Kanady w Polsce.

Powering Past Coal Alliance to pierwsza na świecie międzynarodowa inicjatywa, mająca na celu ochronę klimatu i przyspieszenie rozwoju gospodarczego poprzez szybkie odejście od energetyki węglowej. W jego skład wchodzi obecnie 36 rządów, 39 samorządów lokalnych oraz 51 firm i organizacji z całego świata, które zobowiązały się odejść od węgla do 2030 w krajach rozwiniętych, i do 2050 w krajach rozwijających się. Sojusz został zainicjowany przez Kanadę i Wielką Brytanię w 2017 r.

Konieczność globalnego zadbania o środowisko naturalne sprawia, że dziś węgiel staje się paliwem przeszłości. Gospodarkę trzeba przestawić na inne, nowoczesne tory, związane z elektromobilnością i energetyką odnawialną, jednocześnie tworząc miejsca pracy dla tych, którzy je stracą w wyniku stopniowego zamykania kopalń i elektrowni. Członkostwo w sojuszu Powering Past Coal to kolejny krok, który pomoże nam bezpiecznie przeprowadzić nasz subregion przez czekającą go transformację, a także wzmocni nasz wpływ na rozwiązania przyjmowane przez rząd – mówi Piotr Korytkowski.

Już wcześniej Wschodnia Wielkopolska jako pierwszy region w Polsce zadeklarował osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r. i odejście od spalania węgla w energetyce i ciepłownictwie do 2030 r. To cele o wiele ambitniejsze nawet od celów unijnych, które zakładają neutralność klimatyczną do 2050 r.

fot. profil FB Piotra Korytkowskiego

Wielkopolska Wschodnia w sojuszu odchodzących od węgla
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole