Skocz do zawartości
LM.plWiadomościOgniwa fotowotaiczne ‒ przyszłość energetyki?

Ogniwa fotowotaiczne ‒ przyszłość energetyki?

Materiał promocyjny

Dodano:
Ogniwa fotowotaiczne ‒ przyszłość energetyki?

Chcesz żyć w zgodzie z naturą, a może po prostu racjonalnie podchodzisz do planowania wydatków? Sprawdź, dlaczego ogniwa fotowoltaiczne i mądre zarządzanie domowym budżetem mają ze sobą wiele wspólnego.

Ogniwa fotowoltaiczne i OZE ‒ co to takiego?

Fotowoltaika to jedno z najpopularniejszych na świecie technologii umożliwiających korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Poza energią pozyskiwaną ze słońca, do innych naturalnych źródeł energii należą m.in. woda i wiatr. Panele fotowoltaiczne mają jednak tę przewagę, że łatwo jest je zainstalować na dachach budynków albo w przydomowym ogródku. W Polsce popularność zyskują również tzw. fermy słoneczne, czyli dobrze nasłonecznione pola, na których instaluje się moduły fotowoltaiczne.

Dlaczego odnawialne źródła energii uważa się za najbardziej przyjazne naturze? Powód jest prosty: ich wykorzystywanie nie skutkuje wyczerpywaniem złóż. Popularne przez dekady nieodnawialne źródła energii, takie jak węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa czy gaz ziemny, odnawiają się bardzo powoli albo wcale, dlatego ich eksploatacja doprowadza do wyczerpania złóż. Natomiast woda, wiatr czy promienie słoneczne to źródła energii, które odnawiają się w krótkim czasie.

Ogniwa fotowoltaiczne w domu ‒ czy to się opłaca?

Odpowiedź może być tylko jedna: tak! Instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu oznacza życie w zgodzie z naturą i spore oszczędności. Zakup jednego panelu to koszt około 600 zł, a zainstalowanie większej liczby modułów ‒ kilka tysięcy złotych. Musisz więc liczyć się z łącznym wydatkiem rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że to zakup na wiele lat, którego wartość zwraca się dość szybko. Padanie promieni słonecznych na panele fotowoltaiczne przecież nic Cię nie kosztuje. Poza tym możesz liczyć na ulgi podatkowe oraz wsparcie finansowe władz i organizacji, które promują OZE.

Innowacje technologiczne pozwalają patrzeć z coraz większą nadzieją w przyszłość. Wiosną 2021 roku wrocławska firma Saule Technologies otworzyła pierwszą fabrykę, w której produkowane są ogniwa słoneczne w oparciu o technologię perowskitową. Drukowane ogniwa perowskitowe są cienkie i elastyczne, a przede wszystkim tańsze w produkcji od ogniw używanych do tej pory. Mają zatem szansą uczynić fotowoltaikę bardziej dostępną i szerzej stosowaną.

Fotoenergia w systemie on-grid (połączonym z siecią energetyczną)

Jeżeli Twoje domowe urządzenia będą zasilane energią ze słońca, Ty staniesz się prosumentem, czyli końcowym odbiorcą, który wytwarza prąd na własne potrzeby. Wyprodukowany prąd zasili Twój dom, a jego nadmiar wróci do sieci. Jako prosument zapłacisz niższe rachunki ‒ upust od dostawcy energii może sięgać nawet 70-80% wartości zużytego prądu.

W jaki sposób energia z promieni słonecznych zamieniania jest na prąd przemienny o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz? Tajemnica tkwi w konstrukcji paneli słonecznych, które są zbudowane z wielu ogniw. W trakcie padania promieni na ogniwa słoneczne fotony wybijają elektrony, co stwarza różnicę potencjałów i skutkuje przepływem prądu stałego. Inwerter zamienia go na energię, która płynie przewodami do wszystkich gniazdek w domu, a jej nadmiar trafia do sieci energetycznej.

Najważniejsze zalety zasilania domu fotowoltaiką ‒ podsumowanie

  1. Niezależność energetyczna domu i spore upusty na rachunkach za prąd.
  2. Większa odporność domowego budżetu na zmiany cen prądu.
  3. Korzystanie z ekologicznej energii bezemisyjnej.
  4. Możliwość skorzystania z ulg podatkowych i różnych form dofinansowania do OZE.

Jeżeli planujesz zainstalowanie modułów fotowoltaicznych w domu, wiele innych istotnych informacji znajdziesz, klikając w link https://kobiecefinanse.pl. Przyjemnej lektury!

Czytaj więcej na temat:oze, fotowoltaika
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole