Skocz do zawartości
LM.plWiadomościDla pacjentów z Covid-19 działalność rozpocznie szpital tymczasowy w Poznaniu

Dla pacjentów z Covid-19 działalność rozpocznie szpital tymczasowy w Poznaniu

Dodano:
Dla pacjentów z Covid-19 działalność rozpocznie szpital tymczasowy w Poznaniu

Od 2 listopada, zgodnie z wnioskiem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, rozpocznie działalność szpital tymczasowy w Poznaniu dla pacjentów z Covid-19. Decyzję w tej sprawie podpisał dziś minister zdrowia.

Szpital tymczasowy będzie dysponował w pierwszym okresie działalności 56 łóżkami dla pacjentów z Covid-19 oraz 10 łóżkami respiratorowymi. Lecznica może maksymalnie przyjąć blisko 600 pacjentów, z czego 48 stanowisk wyposażonych jest w respiratory dla osób z najostrzejszym przebiegiem zakażenia.

- Na podstawie analizy sytuacji epidemiologicznej, biorąc pod uwagę wzrost hospitalizacji osób z Covid-19 oraz rekomendację oddziału wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, sukcesywnie podejmuję decyzje o uruchamianiu oddziałów covidowych w poszczególnych szpitalach województwa - informuje wojewoda Michał Zieliński. - Dysponujemy buforem bezpieczeństwa, który gwarantuje stabilną sytuację w Wielkopolsce. 

- Rekomendując wojewodzie uruchamianie oddziałów covidowych w poszczególnych szpitalach, bierzemy pod uwagę potrzeby i bezpieczeństwo pacjentów oraz możliwości szpitali. W pierwszej kolejności wybieramy te placówki, które dobrze radziły sobie podczas trzeciej fali pandemii, pamiętając o zapewnieniu leczenia pacjentom hospitalizowanym z innych powodów niż COVID-19 – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – W ostatnich dwóch tygodniach zaczęły przyjmować pacjentów z Covid-19 szpitale w Międzychodzie, Czarnkowie, Grodzisku i Słupcy.

Analiza przebiegu epidemii na terenie Wielkopolski wskazuje na zwiększającą się liczbę zakażeń oraz hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-Co-V-2. Dziś (28 października) w Wielkopolsce odnotowano 357 zakażeń. Aktualnie szpitale w województwie dysponują 584 łózkami, z czego 322 łóżek jest zajętych. W ciągu doby hospitalizowanych jest 30-40 osób. Dla pacjentów wymagających leczenia specjalistycznego przygotowanych jest 58 respiratorów. Z tej puli 18 łóżek pozostaje zajętych. 

Fot. Archiwum 

 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole