Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDach płaski czy po łuku? Są dwie koncepcje przebudowy amfiteatru

Dach płaski czy po łuku? Są dwie koncepcje przebudowy amfiteatru

Dodano: , Żródło: LM.pl
Dach płaski czy po łuku? Są dwie koncepcje przebudowy amfiteatru
Amfiteatr

Dwie koncepcje wyglądu nowego amfiteatru zaprezentowała Autorska Pracownia Architektoniczna Jacka Bułata. Za tydzień odbędą się konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie.

Poznańska pracownia (więcej o jej doświadczeniu TUTAJ) przygotowuje dla miasta dokumentację na przebudowę amfiteatru. W jej ramach stworzyła dwie koncepcje, jak mógłby wyglądać ten obiekt po zmianach. Najbardziej widowiskowym elementem nowego amfiteatru będzie bez wątpienia dach, który architekci zaprojektowali w dwóch wariantach.

Płaski, czy po łuku?

Oba warianty zakładają budowę dachu nad całym amfiteatrem – od sceny przez widownię. Zadaszenie w obu projektach kończy się za ostatnimi rzędami siedzeń, gdzie mają stanąć podpory łączące dach z ziemią. Pierwsza koncepcja zakłada zadaszenie płaskie, rozchodzące się promieniście od sceny nad widownię. Dach ma być częściowo pokryty roślinnością. Na koronie widowni mają znajdować się toalety i reżyserki światła oraz dźwięku. Pomieszczenia zaplecza zaprojektowane są w piwnicy – zaplanowano cztery garderoby, dwie sale oraz pomieszczenia techniczne. Scena miałaby 580 m2.

Drugi pomysł zakłada dach w kształcie łuku. Konstrukcję wypełniałby przezroczysty materiał. W tym planie, wchodząc na amfiteatr, widzowie mijaliby tylko podpory dachu – na koronie nie byłoby żadnych pomieszczeń. Budynek amfiteatru byłby jednak piętrowy. W piwnicy znajdowałyby się pomieszczenia techniczne, dwie garderoby, salka i biuro, a druga kondygnacja zbudowana zostałaby na poziomie parteru, za sceną. Zaplanowano tam dwie kolejne garderoby i kolejne pomieszczenia techniczne. Z tej części budynku można by wychodzić bezpośrednio na scenę, która jednak byłaby mniejsza – z powodu umieszczenia na tym poziomie części pomieszczeń jej powierzchnia wyniosłaby 550 m2.

W obu koncepcjach architekci zaplanowali 3270 miejsc dla widzów podzielonych na sześć sektorów – trzy w pierwszym rzędzie i trzy w drugim.

Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi

W przyszłą środę, 25 maja o godz. 17.00, odbędą się konsultacje z mieszkańcami dot. wyglądu nowego amfiteatru. – Chcemy, by państwo aktywnie uczestniczyli w wyborze koncepcji. Amfiteatr ma służyć wszystkim mieszkańcom Konina – zapewnia Koniński Dom Kultury, który odpowiada za inwestycję. Pod postem na profilu instytucji można zadawać pytania i zgłaszać uwagi dot. koncepcji. Spotkanie z architektami odbędzie się w sali widowiskowej KDK.

Wykonanie dokumentacji konińskiego amfiteatru kosztować będzie miasto ponad 910 tys. zł. Koncepcje to pierwszy jej etap. Po wybraniu jednej z nich architekci wykonają projekt budowlany i wykonawczy z kosztorysem i specyfikacją techniczną, a na koniec dokumenty potrzebne do uzyskania decyzji z pozwoleniem na budowę. Całość ma być gotowa mniej więcej za rok.

Wykonanie dokumentacji jest pierwszym krokiem do przebudowy zniszczonego amfiteatru. Przede wszystkim – dokładniejszego oszacowania kosztów tego zadania. W sierpniu zeszłego roku prezydent Piotr Korytkowski mówił ostrożnie o ok. 30 – 40 mln zł. By wykonać tę inwestycję władze miasta będą musiały sięgnąć więc po dofinansowania z zewnątrz. – Liczę, że to, co zostanie teraz rozpoczęte, zostanie za kilka lat sfinalizowane przebudową amfiteatru, żeby przywrócić do go pełnej funkcjonalności i świetności – mówił podczas lutowej sesji Rady Miasta Konina prezydent.

fot. Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole